Drodzy widzowie, wczoraj zakończył się przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentacja naszych wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach przeglądu zaprezentowaliśmy znakomicie przyjętą przez publiczność i krytykę teatralną prapremierę RUSKICH, a także ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIĘ NARODOWĄ, ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY, WILLKOMMEN W ZOPPOTACH, PRZEDWIOŚNIE, URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA oraz BRONIEWSKIEGO. Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej galerii zdjęć oraz do przeczytania fragmentów recenzji z prapremiery RUSKICH.
„Jak wiadomo teatr jest chwilą, ale powinien obchodzić ludzi. Mówić o rzeczach ważnych, budować świadomość, uczyć widzieć rzeczywistość, w której żyjemy, czy raczej wyostrzać spojrzenie na teatr, który się dzieje w rzeczywistości. Bohaterowie powinni być autentyczni, historie prawdziwe, a język żywy. Czy taki jest spektakl RUSCY? Moim zdaniem tak. [...] Ten spektakl robi więcej dobrego dla sprawy repatriantów niż uczone referaty i doktoraty.”
Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki
„Poruszający i świetnie zagrany spektakl, który dotyka wciąż aktualnego problemu repatriacji, a także kwestii naszej tożsamości narodowej.”
Marek Nowak, Informator Pomorza
„Choć sztuka powstała w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, spektakl jest ważny nie tylko z powodu aktualnej treści. To poruszająca, mimo że mocno edukacyjna próba przedstawienia fragmentu trudnej polskiej historii w sposób, który nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tej grozy. Współczując tym, których wywieziono ponad 80 lat temu do Kazachstanu, upomina się też o uwagę nad mijanymi przez nas dzisiaj przybyszami ze Wschodu, których śpiewny akcent słyszymy coraz częściej na naszych ulicach.”
Anna Umięcka, portal Gdansk.pl
„I Paczocha, i Orzechowski kładą mocny akcent na polską współczesność, stawiając pytanie: czy jesteśmy mentalnie gotowi na przyjęcie repatriantów? Czy widzimy w nich swoich czy obcych? I czy polskość zesłańców i rodaków znad Wisły jest tym samym? Odpowiedź jest bolesna dla obu stron. [...] RUSCY spodobają się miłośnikom teatralnej tradycji.[...] Warto wejść w ten świat.”
Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza
„RUSCY wzruszają i delikatnie uczą nie tylko historii. Mają szansę – poprzez autentyczność, dosłowność wręcz tkanki tekstowej, wypchnąć widzowi z myślenia schematyzm i obudzić w nim empatię.”
Katarzyna Korczak, portal Nasz Gdańsk
Blask flesza retro fotobudki, palmy z balonów i pawich piór, muzyka na żywo, eleganckie panie i wytworni panowie. O północy zimne ognie na tarasie z widokiem na panoramę Gdańska. To nie blaga, choć graliśmy "Wszystko szwindel"! Tak bawiliśmy się w Gdańsku w ostatni wieczór 2024 roku.
Już dziś od godziny 12:00 dostępne będą bilety na nasze spektakle zaplanowane na luty. Repertuar zapowiada się wyjątkowo ekscytująco, z dwoma spektaklami premierowymi na czele:
Zieleń w przestrzeni miejskiej to nie tylko dekoracja, ale także sposób na poprawę jakości życia. W poradniku Teatru Wybrzeże Paweł Sztarbowski dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak wprowadzić rośliny w nasze codzienne otoczenie – na dachy, fasady budynków, balkony, tarasy, a nawet wzdłuż ulic.