Skąd jesteś? To proste pytanie nie zawsze przynosi łatwą odpowiedź. Podobnie było ze sztuką „Z ziemi obcej do Polski”, której czytanie performatywne odbyło się w sobotni wieczór na scenie Stara Apteka.
Siostry Gustowskie, autorka (Maria Gustowska) i reżyserka (Zofia Gustowska), zabrały widzów w podróż do Francji dwudziestolecia międzywojennego, dokąd wyemigrował ich dziadek. Ale w widzach ta opowieść obudziła bardzo współczesne skojarzenia.
Pytanie „skąd jesteś” zadaje sobie dziś wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę, i wielu przybyszów ze świata, którzy mieszkają w Polsce. Odpowiedzi na tę i inne kwestie szukaliśmy wspólnie z Aleksandrą Suławą, autorką książki „Przy rodzicach nie parlować: o polskich powrotach z Francji”.
Bardzo dziękujemy Wam za spędzenie z nami tego wieczoru i za, momentami wzruszającą, dyskusję.
Sztuka Marii Gustowskiej „Z ziemi obcej do Polski” powstała w ramach międzynarodowych warsztatów dramatopisarskich „Fabulamundi: New Voices” prowadzonych przez Annę Wakulik.
W czytaniu performatywnym w reżyserii Zofii Gustowskiej wzięli udział aktorki i aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Borkowska, Ewa Jendrzejewska, Jacek Labijak, Janek Napieralski, Marek Puchowski, Jarosław Tyrański.
Spektakl Piękna Zośka w reżyserii Marcina Wierzchowskiego został uhonorowany Grand Prix na Festiwalu DWA TEATRY – ex aequo ze spektaklem Wiara nadzieja miłość. To nie jedyne wyróżnienie, jakie jury przyznało naszej produkcji.
Spektakl CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ w reżyserii Tomasza Fryzła zdobył Grand Prix 49. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”!
Z żalem żegnamy Tomirę Kowalik – wybitną aktorkę o niezwykłej scenicznej wrażliwości, przez wiele lat związaną z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.