Wystawa TEGO NIE WIDAĆ

Wystawa TEGO NIE WIDAĆ

Uroczystości wręczenia nagród teatralnych Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego będzie towarzyszyło otwarcie wystawy TEGO NIE WIDAĆ, na której zaprezentujemy zdjęcia z zakulisowego życia Teatru Wybrzeże. Autorem zdjęć jest Michał Szlaga, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, który przez blisko pół roku uczestniczył w niezwykle istotnych, ale często niewidocznych dla widzów wydarzeń z życia gdańskiej sceny. Otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.30 we foyer Dużej Sceny.

Michał Szlaga o wystawie TEGO NIE WIDAĆ: „W lutym 2014 roku na pracowniczej teatralnej tablicy ogłoszeń przywitała mnie kartka z taką treścią: „Uprzejmie informuję, że do końca maja br. p. Michał Szlaga (autor zdjęć zespołu artystycznego TW) będzie przygotowywał fotograficzny reportaż z życia Teatru Wybrzeże. Proszę wszystkich Pracowników o umożliwienie p. Szladze dostępu do pomieszczeń i sytuacji z życia naszego teatru. Dyrektor" i powiem szczerze - prośba zadziałała. W ciągu kilku miesięcy spędziłem w teatrze dziesiątki godzin, mając dostęp do wszystkich scen, gdzie mogłem o każdej porze dnia i nocy zajrzeć do środka. Założenie, które wstępnie przyjąłem było proste - spędzić jak najwięcej czasu w teatrze, dostosować się do godzin jego życia i po prostu mu się przyglądać. Dość szybko zaczął mi się w materiale pojawiać swoisty mix. Życie techniczne miesza się bez przerwy z życiem artystycznym. Produkcja dekoracji, próby, magazyny, warsztaty, pracowniczy bufet, skupienie, ustawianie światła, zmiany w nagłośnieniu, sprzątanie, transport, odpoczynek, kostiumy, premiera i znów to samo, kolejny raz te same twarze, tylko inne dekoracje i inne kostiumy. Wielu rzeczy nie rozumiałem, wiele rzeczy mnie zaskakiwało, np. to dlaczego aktorzy kopią się po tyłkach w dniu premiery. Dziś już wiem - na szczęście. Do tej pory znałem temat z drugiej strony, czyli z fotela widza oglądającego spektakl. Za kulisami trwa wciąż inny, nieustający i wyśmienity spektakl, taki który nie dla wszystkich jest dostępny i na który niestety nie można kupić biletu. Reportaż który przygotowałem pozwala dotknąć tej niesamowitej sytuacji. Mam nadzieję, że po jego obejrzeniu będziecie Państwo ciepło myśleć o tym czego nie widać z widowni. Ja od czasu zamknięcia pracy nad tym materiałem właśnie tak o tym myślę, kiedy przechodzę pod murami Teatru Wybrzeże. To czego nie widać jest bardzo interesujące."

Michał Szlaga (ur. 1978) - fotograf. Absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2000 roku dokumentuje Stocznię Gdańską i zachodzące na jej terenach zmiany, czego efektem jest monumentalny i wielokrotnie nagradzany album STOCZNIA SZLAGA (2013). Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach m.in. Stowarzyszenia Apollonia w Strasburgu, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Fotoreportaże i pojedyncze zdjęcia Szlagi niejednokrotnie były nagradzane w Polsce i za granicą (m.in. International Photo Awards 2007). Michał Szlaga jest znany również jako fotograf celebrytów, współpracujący z takimi magazynami jak Malemen, Przekrój, Newsweek Polska, Twój Styl czy Viva. Pod koniec 2013 roku artysta wykonał zdjęcia portretowe zespołu artystycznego Teatru Wybrzeże, które można obejrzeć na stronie teatru, a także we foyer Dużej Sceny.