Wstrząsająca opowieść o przemocy

Wstrząsająca opowieść o przemocy

Za nami kolejna premiera w sezonie 2022/2023. Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji spektaklu PIĘKNA ZOŚKA w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

„Dużo można chwalić: wartką akcję i montaż, sceny rozgrywane w kilku planach, sugestywną scenografię, delikatną, niepokojącą muzykę. Ale przede wszystkim: przekonującą, organiczną grę aktorską, która nadaje spektaklowi ogromny ładunek emocjonalny.”

Przemysław Gulda, cykl Gulda Poleca

„Powstała wstrząsająca opowieść o przemocy mężczyzn wobec kobiet. [...] Aktorstwo jest tu na najwyższym poziomie - kilkupokoleniowy zespół Teatru Wybrzeże jest znakomicie zgrany. [...] To niezwykle ważny spektakl i bardzo udany - jeden z najciekawszych w tym teatrze na przestrzeni ostatnich miesięcy.”

Agata Olszewska, portal gdansk.pl

„To głośny krzyk ofiar przemocy domowej. Tej sprzed stu lat i współczesnej. [...] Historia toksycznej miłości Zośki i jej męża, szewca Macieja Palucha, opowiedziana została dosadnie, wyrazistym językiem momentami stylizowanym na gwarę małopolską, z porażającymi scenami psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną, lecz - co ważne - bez epatowania okrucieństwem. [...] To wielka sztuka nie popaść w przesadę i jednowymiarowość, kreując tak trudne role. I Kowalskiej, i Biedroniowi ta sztuka udała się świetnie.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Ta kryminalna historia z 1927 roku okazała się zadziwiająco współczesną opowieścią o potrzebie wolności i przemocy domowej. [...] Na pewno warto zobaczyć ten interesujący spektakl, gorąco polecam.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„To z pewnością najlepsza jak dotąd rola Karoliny Kowalskiej w Teatrze Wybrzeże. Z kolei kreacja Macieja Palucha to popis wiarygodnego, wcieleniowego aktorstwa. […] Duet Marcin Wierzchowski (reżyser) - Maciej Bogdański (dramaturg) stworzył wciągającą, angażującą widzów opowieść.”

Łukasz Rudziński, portal Trójmiasto.pl

„PIĘKNA ZOŚKA w reżyserii Marcina Wierzchowskiego należy do jednych z bardziej udanych premier gdańskiego Teatru Wybrzeże. [...] PIĘKNA ZOŚKA to przedstawienie nie tylko o czymś ważnym i rzeczywistym, wciąż niechlubnie obecnym w życiu społecznym i rodzinnym przede wszystkim, ale jest to też przedstawienie, którego standardy artystyczne są nader wymowne i znaczące, a artyzm sceniczny – by użyć takiego określenia – stoi na bardzo wysokim poziomie."

Edward Jakiel, portal Teatrologia.info

„Ten spektakl to kolejny wielki triumf Wierzchowskiego. Reżyser wymyślił i z powodzeniem wciela w życie swój bardzo oryginalny pomysł na teatr, który jest jednocześnie głęboki i przystępny, widowiskowy i wypełniony emocjami. Prawdziwy i poruszający.”

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

„Scenariusz spektaklu PIĘKNA ZOŚKA oparty jest na faktach. Autorom - Justynie Bilik i Marcinowi Wierzchowskiemu - oraz zespołowi Teatru Wybrzeże udało się jednak stworzyć na ich podstawie ponadczasową opowieść o tragicznym związku, w którym chorobliwa zazdrość ogranicza, krzywdzi i zabija.”

Marek Nowak, Informator Pomorza