W minionym roku pożegnaliśmy kilka ważnych osób, które na zawsze pozostaną w naszych sercach. W tym szczególnym czasie chcielibyśmy uczcić ich pamięć i podziękować za wkład wniesiony w życie teatru. Ich spuścizna jest nieoceniona, a wspomnienia cenne.
Z czułością wspominamy szczególnie Macieja Prusa, Krystynę Łubieńską i Wincentego Grabarczyka,.
Artysta urodził się 9 listopada 1937 roku w Samborze. W 1961 roku ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był też absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1968 roku ukończył studia na wydziale reżyserii.
Maciej Prus w latach 1980–1982 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie wyreżyserował DZIADY Adama Mickiewicza (1979), ŚWIATŁO DZIENNE (Wieczór poezji Czesława Miłosza, 1981) i KNIAZIA PATIOMKINA Tadeusza Micińskiego (1981). Wystąpił w roli Talliena w SPRAWIE DANTONA Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980).
Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasług oraz Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odszedł 10 kwietnia 2023 roku.
Artystka urodziła się 3 sierpnia 1932 roku w Warszawie. Zanim dołączyła do grona gdańskich artystów, przez kilka lat pracowała w teatrach wrocławskich, tam - w Teatrze Młodego Widza zadebiutowała w 1951 w Wodewilu Warszawskim. Po dwuletniej pracy na scenach dolnośląskich zyskała uznanie Zygmunta Hübnera, który zaangażował ją do zyskującego wówczas ogólnopolską sławę teatru w Gdańsku. Na scenie Teatru Wybrzeże pojawiła się po raz pierwszy 1 października 1958 roku, od razu jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux WOJNY TROJAŃSKIEJ NIE BĘDZIE.
Po tym znakomitym starcie grała główne role w cieszących się wielkim powodzeniem spektaklach Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Golińskiego i samego Hübnera. Swoją nieposkromioną energią, radością i kunsztem obdarowała te wszystkie kolejne Zuzanny i Olimpie, Hrabianki i Księżniczki, Ofelie i Kasie, Tytanie i Nastki, Daisy i Niny, Jadzie i Zuzanny, Krasawice i Kasandry, Anioły nawet, potem Matki i Ciotki, Pułkownikowe i Doktorowe, Roswity i Ariny wreszcie. Te role, większe i drugoplanowe, epizodyczne i najgłówniejsze z głównych zyskiwały jej uznanie i szacunek teatralnych znawców, a przede wszystkim popularność i sympatię trójmiejskiej publiczności. Recenzenci chwalili jej sceniczną wyrazistość i zmysłowość, szlachetność stylu i kunszt słowa, błyskotliwość i uwodzicielskie esprit. Krystyna Łubieńska niejednokrotnie gościła na srebrnym i szklanym ekranie, była również związana z teatrem radiowym, ale tym, co najbardziej współgra z jej temperamentem jest żywy, bezpośredni kontakt z publicznością. Kierując się słowami swojej mamy: „bogato żyj", Artystka była laureatką wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną. Zmarła 10 maja 2023 roku.
Artysta urodził się 19 sierpnia 1931 roku w Uhryniu (dzisiejsza Ukraina). W 1953 roku ukończył Katowickie Studio Dramatyczne, rok wcześniej debiutował na scenie Teatru Śląskiego, z którym związany był do 1959 roku i w latach 1965-1968. Wincenty Grabarczyk pracował również w Teatrze Nowym w Zabrzu, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz w Teatrze Kwadrat w Warszawie.
Na gdańskiej scenie występował od 1986 do 1993 roku. Zagrał m.in. Pustelnika w BALLADYNIE Juliusza Słowackiego w reżyserii Marka Okopińskiego (1986), Hinsza w OPĘTANYCH Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Minca (1987), Przewodniczącego Rady Miejskiej w PLUSKWIE Włodzimierza Majakowskiego w reżyserii Ryszarda Majora (1989), Sędziego w KUBUSIU I JEGO PANU Milana Kundery w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego (1990) oraz Alexasa w ANTONIUSZU I KLEOPATRZE Williama Shakespeare'a w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1992).
Laureat wielu nagród i odznaczeń m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Złotej Maski. Zmarł 15 maja 2023 roku.
Z żalem informujemy, że z powodu nagłej choroby osoby występującej w spektaklu PIĘKNA ZOŚKA odwołujemy przedstawienia zaplanowane na 9 i 10 grudnia.
19 stycznia na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera spektaklu Dziewczyna, która podeptała chleb w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Z reżyserem rozmawia Monika Mioduszewska.
Teatr Wybrzeże poszukuje osoby do pracy na stanowisku: archiwista/archiwistka. Prosimy o przesłanie CV w formie pdf opisanych imieniem i nazwiskiem na adres: sekretariat@teatrwybrzeze.pl