Teatr Wybrzeże uczestniczy w projekcie WSPÓŁPRACA POLSKICH I NIEMIECKICH EKSPERTÓW W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ, której operatorem jest Gdański Teatr Szekspirowski w partnerstwie z Schultheater-Studio z Frankfurtu nad Menem. Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch wizyt studyjnych – w Gdańsku i we Frankfurcie. Po stronie każdego kraju zaangażowanych jest 12 edukatorów, którzy zaprezentują swoją wiedzę, doświadczenie, działalność instytucji – a także w praktyce przeprowadzą warsztaty, które wizytować będą goście zza granicy. Projekt otrzymał wsparcie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W ramach projektu w Teatr Wybrzeże przeprowadzi dwa warsztaty:
MALOWANE SŁOWEM. WARSZTAT Z AUDIODESKRYPCJI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
15.06 godz. 10:00, Czarna Sala, Gdańsk
Jak niewidomym opowiedzieć taniec? Jakimi słowami przekazać to, co wizualne? Serdecznie zapraszamy na warsztat z tworzenia audiodeskrypcji dla początkujących. Na spotkaniu dowiemy się, jak rozpocząć pracę nad słownym opisem wizualnych bodźców, postaramy się stwierdzić, jakie informacje będą dla naszych odbiorców najistotniejsze, aż wreszcie wspólnie stworzymy - i przeczytamy! - kilka minut audiodeskrypcji.
Czas trwania warsztatu wynosi ok. 2 godzin. Zajęcia poprowadzi Paweł Skrzek, koordynator projektu Kultura Dostępna. Na warsztat obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl
ROZSMAKUJ SIĘ W TEATRZE. WARSZTAT Z IMPROWIZACJI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE
16.06 godz. 10:00, Czarna Sala, Gdańsk
Celem zajęć jest pobudzenie kreatywności i zachęcenie uczestników do twórczego działania poprzez wykorzystanie elementów pedagogiki włączającej. Improwizacje sensoryczne pozwolą osobom niepełnosprawnym na ekspresję, która uwzględnia ich możliwości, gdyż nawiązuje do różnych zmysłów dostępnych uczestnikom na co dzień. W ramach warsztatu uczestnicy będą tworzyć improwizowane sceny, a za punkt wyjścia posłuży im słowo, kształt, faktura, bądź smak rekwizytu.
Warsztat przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i średnim. Czas trwania wynosi ok. 2 godzin. Oferta dla grup zorganizowanych. Zajęcia prowadzi Weronika Łucyk, specjalistka ds. promocji i edukacji.
O PROJEKCIE
Współpraca polskich i niemieckich ekspertów w zakresie edukacji kulturalnej zakłada przeprowadzenie dwóch wizyt studyjnych:
13-16.06.2019 dla niemieckich edukatorów w Gdańsku
10-12.09.2019 dla polskich edukatorów we Frankfurcie
Cele projektu to nawiązanie lepszej, trwalszej współpracy między naszymi lokalnymi edukatorami, które pozwoli bardziej efektywnie działać w przyszłości oraz nauczanie nowych modeli edukacji, technik prowadzenia zajęć, wzajemna wymiana doświadczeń i inspiracji, a także nawiązanie znajomości z partnerami zza granicy. Do projektu – poza organizującym projekt Gdańskim Teatrem Szekspirowskim - dołączyli przedstawiciele: Teatru Miniatura, Instytutu Kultury Miejskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Teatru Wybrzeże oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Każdy uczestnik zaprezentuje w ramach projektu warsztaty skierowane do wybranego grona odbiorców. Pojawią się m.in. warsztaty dla dzieci, seniorów, nastolatków, osób z niepełnosprawnościami, a także nauczycieli. Wszystkie zajęcia będą kierowane do mieszkańców miasta i okolic bezpłatnie. Zapisywać się na zajęcia można w poszczególnych instytucjach. Pełna oferta zajęć pojawi się na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w zakładce Edukacja.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.