W ten weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim zaprezentujemy wyjątkowo aż dwa spektakle - w najbliższy piątek o godzinie 21.00 kontrowersyjną FAZĘ DELTA Radosława Paczochy, a dzień później, w sobotę o godzinie 21.00 GRZEGORZA DYNADAŁĘ Moliera. Wstęp na oba spektakle wolny. Zapraszamy!
O FAZIE DELTA
Historia trójki takich trochę kiboli, trochę dresiarzy, niby zwykłych chłopaków z sąsiedztwa, którzy jakby niechcący i mimochodem przekraczają wszelkie granice - będąc pod wpływem dokonują zbrodni. Niczym bohaterowie mrożkowskiej ZABAWY, pewnego sobotniego wieczora, by się po prostu lepiej bawić i poszerzyć zakres doznań, zażywają pozornie niegroźne, przez niektórych postrzegane nawet jako kulturotwórcze, środki zmieniające świadomość i ta coraz weselsza zabawa kończy się drastycznym zabójstwem. FAZA DELTA to skromna, ale niezwykle poruszająca opowieść o banalności zła.
„To najlepsze przedstawienie w reżyserii Adama Orzechowskiego od kilku lat na pewno. Reżyser podał tekst Paczochy właściwie bez zmian, aktorzy przez półtorej godziny wygłaszają swoje partie bez podpórek i ozdobników. Tak duże zaufanie do tekstu, jeśli to nie Szekspir, jest mocno ryzykowne, a jednak całość nie tylko nie nuży, ale trzyma w napięciu i zaciekawieniu."
Piotr Wyszomirski, Gazeta Świętojańska
Radosław Paczocha
FAZA DELTA
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Kormorany (Paweł Czepułkowski, Michał Litwa Litwiniec)
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Występują: Sylwia Góra-Weber (Justyna), Piotr Chys (Mastodont), Michał Jaros (Misiek) oraz Piotr Witkowski (Liszaj).
Prapremiera: 13 stycznia 2012 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
O GRZEGORZU DYNDALE
Grzegorz Dyndała jest uwikłany w polityczną bezpardonową walkę. Stawia czoło obłudzie, by jak Wołodyjowski, albo Superman walczyć o prawdę. Pragnie zniszczyć liberalizację stosunków seksualnych, których stał się ofiarą. Zdrady jego żony stanowią tylko fabularny zabieg, by ukazać jak okrutny i bezlitosny jest świat dla ludzi z silnym kręgosłupem moralnym. Grzegorz Dyndała wie, że to nie jest walka wyłącznie o to czy będzie Panem w małżeńskim łożu. To walka o coś więcej: Walka o Łoże.
„Frangiverti swym spektaklem dał solidnego klapsa przez kolano Europie, całej jej hipokryzji i zasłanianiu swych gospodarczo-społecznych interesów rozmytymi ideałami równości i sprawiedliwości wspólnotowej. Ta bezpardonowa karykatura i satyra w jednym celuje w wszystkie grzeszki, które opinii publicznej są znane i równie skutecznie maskowane sprzedawczykowską kurtuazją."
Anna Kołodziejska, Teatralia Trójmiasto
Molier
GRZEGORZ DYNDAŁA
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Martello Frangivetri
Scenografia: Marcin Chlanda
Występują: Joanna Bogacka (Pani de Dupeck.de), Anna Kociarz (Aniela.ue), Wanda Skorny (Klaudyna.com), Krzysztof Gordon (Pan de Dupeck.fr), Jerzy Gorzko (Lubinsky.usa), Krzysztof Matuszewski (Dyndała.pl), Cezary Rybiński (Klitandroff.ru).
Premiera: 9 lipca 2011 roku na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże
Czas: 1 godzina (bez przerw)
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.