Warsztat do spektaklu TRESOWANE DUSZE

Warsztat do spektaklu TRESOWANE DUSZE

Serdecznie zapraszamy na warsztat dramaturgiczny do spektaklu TRESOWANE DUSZE, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.

O WARSZTACIE

Czy obiektywizm jest możliwy? Każde spojrzenie jest przecież obciążone subiektywnym doświadczeniem właściciela oka. Także język czy sposób przedstawienia zdarzeń może przyczynić się do stworzenia całkiem innej historii. Zniekształcenie jest wpisane w percepcję, ale manipulacja jest już aktem świadomym. Serdecznie zapraszamy widzów i osoby zainteresowane obejrzeniem spektaklu TRESOWANE DUSZE do udziału w alternatywnym kursie dziennikarskim. W ramach zabawy będziemy dekonstruować komunikaty, tworzyć sceny, pisać i przetwarzać teksty, a także... grać w głuchy telefon. Warsztaty poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas trwania wynosi około dwie godziny. Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O SPEKTAKLU

TRESOWANE DUSZE to jedna z mniej popularnych sztuk wybitnej dramatopisarki, co nie znaczy, że mniej interesująca, czy mniej drapieżna niż jej najczęściej wystawiane utwory. Tym razem autorka skupia swą uwagę na przenikających się środowiskach dziennikarskim i biznesowym w początkach XX wieku. Te nieczyste gry, gazetowe manipulacje, nieuczciwości obu stron doprowadzające do zaszczucia walczących o prawdę i godność, nie są z pewnością zjawiskami, których wolno nam i dziś nie dostrzegać.

„Bohaterowie TRESOWANYCH DUSZ to ludzie zepsuci, egoistyczni i małostkowi, a sam utwór jest ciężki w wymowie. Równie mroczna jest inscenizacja w reżyserii Adama Orzechowskiego, który wydobył dramat z zapomnienia udowadniając, jak bardzo jest aktualny."

Katarzyna Gajewska, Dziennik Teatralny

Gabriela Zapolska
TRESOWANE DUSZE
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski
Asystent reżysera: Małgorzata Oracz
Inspicjent: Joanna Januszewska

W spektaklu występują: Robert Ninkiewicz (Sieklucki, redaktor), Katarzyna Figura (Rastawiecka, właścicielka dziennika), Magdalena Boć (Anna Smolkiewiczowa), Piotr Łukawski (Smolkiewicz, sekretarz biura interwencyjnego), Piotr Chys (Bonecki, redaktor), Michał Kowalski (Steiermarkt, przedsiębiorca) Monika Chomicka-Szymaniak (Braun, robotnica), Mirosław Krawczyk (Parnes, współpracownik Świtu), Małgorzata Oracz (Juszka, współpracownica Gońca).

Premiera: 15 maja 2015 roku na Scenie Malarnia.

Czas: 1 godzina 30 minut

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.