UPIORY w programie KULTURA DOSTĘPNA

UPIORY w programie KULTURA DOSTĘPNA

Zapraszamy Państwa na kolejny pokaz spektaklu w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2022. W niedzielę, 21 sierpnia o godzinie 18:30 na scenie Stara Apteka zagramy UPIORY z tłumaczeniem na język migowy i z audiodeskrypcją.

Dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku oraz ich asystentów przewidujemy specjalną pulę biletów.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z kasą biletową Teatru Wybrzeże, tel. 519 155 636, e-mail: bilety@teatrwybrzeze.pl

Koordynator projektu – Anna Augustyniak, tel. 502 756 973, e-mail: anna.augustyniak@teatrwybrzeze.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

O SPEKTAKLU

Kochająca matka próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec, ale pełna rodzinnych tajemnic intryga staje się dla młodego Osvalda pułapką, w którą wcześniej czy później musi wpaść. Sztuka norweskiego klasyka dotyka bolesnego problemu dziedziczenia po przodkach konsekwencji ich czynów i doświadczeń, a jej wymowa jest niemal tak samo tragiczna jak grecki dramat, w którym ucieczka przed przeznaczeniem jest niemożliwa, a każda próba ominięcia go, kończy się katastrofą.

„Ibsenowskie UPIORY brzmią bardzo aktualnie. Są uniwersalną opowieścią o kłamstwie i hipokryzji, które niczym choroba toczą życie rodzinne i społeczne.”

Michał Centkowski, Newsweek

Henrik Ibsen
UPIORY
Przekład: Anna Marciniakówna
Dramaturgia i reżyseria: Olga Grzelak (Zdenka Pszczołowska)
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Andrzej Konieczny
Wizualizacje: Natan Berkowicz
Reżyseria światła: Klaudyna Schubert
Choreografia: Oskar Malinowski
Projekt plakatu: Zofia Kosiba

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner - Helena Alving, Grzegorz Otrębski - Osvald Alving, Maciej Konopiński - Ksiądz Manders, Jacek Labijak - Stolarz Engstrand, Agata Woźnicka - Regina Engstrand.

Asystent reżysera: Agata Woźnicka
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes
Wykonanie maski: Maja Kanabaj
Wykonanie rzeźby: Jasna Iwan

Premiera: 11 marca 2022 roku w Starej Aptece
Czas: 1 godzina i 35 minut (bez przerw)

O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA

Teatr Wybrzeże bierze udział w programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu realizujemy cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją. Projekt jest realizowany do grudnia 2022 roku. Celem programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in. dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

O AUDIODESKRYPCJI

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie.

Kultura dostepna logo2MKiDN kolor4