Trzecia LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Trzecia LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na trzecią LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00 na Dużej Scenie.

Tematem trzeciej lekcji będzie EMIL ZE SMALANDII Astrid Lindgren w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej. Lekcję poprowadzą: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Piotr Biedroń, Michał Kowalski i Piotr Witkowski. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej lekcji wynosi 5 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje).

O EMILU ZE SMALANDII

Emil miał pięć lat, był silny jak źrebak i mieszkał w zagrodzie Katthult we wsi Lónneberga w prowincji Smalandia. Kiedy nie wrzeszczał, wyglądał na grzecznego. Miał okrągłe, niebieskie oczy, okrągłą, rumianą twarz i jasne, kędzierzawe włosy. Wszystko to razem wyglądało tak, jakby Emil był prawdziwym aniołkiem. Ale pozory mylą... Z historii o chłopcu dowiemy się o tym, jak Emil utknął w wazie do zupy, gdyż nie chciał, by zmarnował się ostatni łyczek rosołu, wciągnął siostrę na maszt, żeby mogła podziwiać okolicę, po przyjacielsku gonił kota, tylko po to, by sprawdzić, czy ten umie szybko uciekać, czy wyjadł cały zapas kiełbasy ze spiżarni taty. Poznamy kolekcję drewnianych ludków Emila, które ten rzeźbił z drewnianych klocków, w czasie długich godzin, które przesiedział zamknięty w drewutni chroniąc się przed gniewem taty. Słowem - poznamy świat małego urwisa Emila i jego rodzinnej Lónnebergi.

Michał Derlatka o EMILU ZE SMALANDII: „Istnieje szereg bohaterów - urwisów, ananasów, gagatków i ancymonów, którzy opanowali techniki niegrzeczności do perfekcji, podnosząc ją do rangi sztuki. Postanowiliśmy niektórym przypomnieć, innym zaś przedstawić kilku z nich. Tym razem padło na urwisa, którego urwisostwa, czynione zawsze w najlepszej wierze, często z pobudek poznawczo-eksperymentalnych, uchodzą mu niemal zawsze na sucho, a jego rozbrajająco naiwna szczerość, bezpośredniość i dobroduszny humor z nawiązką rekompensowały światu zniszczenia przezeń wyrządzane. A był to Emil ze Smalandii... Rodzicom, pełnym wiary w to, że z urwisostwa się wyrasta, Emil serwuje dwuznaczną puentę:

- Emilku, jak myślisz, co to będzie, kiedy pójdziesz do szkoły? - zapytała mama surowo.
- Dobrze będzie. - odpowiedział Emil. - Ale to nic pewnego!"

„Ulubioną zabawą mojej córeczki od ponad miesiąca jest udawanie, że jest Emilem. Emil jest chłopcem, który zaraża niesamowitą energią, odwagą i pomysłowością. Jego przygody opisane są zabawnym i lekkim językiem. Zdecydowanie polecam!"

Klub książki tolle.pl

Astrid Lindgren (ur. 1907 zm. 2002) - szwedzka pisarka, jedna z najsłynniejszych współczesnych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Napisała blisko czterdzieści książek oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Do najbardziej znanych należą DZIECI Z BULLERBYN i PIPPI POŃCZOSZANKA.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

Czwarta LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI odbędzie się 23 marca na Scenie Malarnia i będzie poświęcona książce O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC Kornela Makuszyńskiego. Szczegóły wkrótce.

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).