Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Ziaja
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontakt
O teatrzePolityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

Teatr Wybrzeże podpisuje list intencyjny Trójmiejskiej Sieci Dostępności Kultury

Teatr Wybrzeże podpisuje list intencyjny Trójmiejskiej Sieci Dostępności Kultury
fot. Alina Żemojdzin

Dostępność lepiej (i skuteczniej) tworzyć wspólnie

Wczoraj, w Światowym Dniu Świadomości Dostępności Anna Augustyniak, koordynatorka dostępności oraz Radosław Paczocha, zastępca dyrektora Teatru Wybrzeże podpisali list intencyjny formalnie inicjujący działanie Trójmiejskiej Sieci Dostępności Kultury.

Misją Sieci jest budowanie kultury i świata dostępnych dla każdej osoby. Tworzą ją osoby eksperckie działające na rzecz dostępności kultury w Trójmieście. Jej celami były dotąd wzajemne wspomaganie się i wymiana dobrych praktyk w trosce o instytucje kultury dostępne dla wszystkich.

W Teatrze Wybrzeże – Scenie Kameralnej w Sopocie zjawiły się osoby dyrektorskie trójmiejskich instytucji kultury oraz osoby eksperckie w dostępności. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele trójmiejskich władz, w tym Urzędu Miasta Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podpisanie listu poprzedziła wypowiedź Anny Dobkowskiej – znanej z działania na rzecz dostępności pracowniczki Urzędu Miasta w Gdyni. Podkreślała wagę dostępności w kontekście spontanicznego korzystania z kultury przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Treść listu intencyjnego.

Deklarację podpisały osoby przedstawicielskie instytucji i osoby działające na rzecz dostępności w Trójmieście:

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdański Archipelag Kultury, Gdański Teatr Szekspirowski, Hevelianum, Instytut Kultury Miejskiej, Kompozyt, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum Miasta Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Marta Otrębska, Teatr Miejski w Gdyni, Teatr Wybrzeże, Iwona Zając

Jak mówią inicjatorki:

Sylwia Bruna: Na przestrzeni ostatnich dwóch lat członkowie TSDK przekonali się, że dostępność lepiej i skuteczniej tworzy się wspólnymi siłami. [...] Sieć nie jest tworem zamkniętym – rozpatrzy wniosek każdej osoby eksperckiej i każdego reprezentanta instytucji kultury funkcjonującej w Trójmieście. W przyszłych planach TSDK są między innymi szkolenia z zakresu dostępności kultury, działalność informacyjna o wydarzeniach dostępnych w Trójmieście oraz – tak jak zawsze – wymiana doświadczeń i współpraca osób eksperckich w dostępności.

Monika Masalon: Ostatnie dwa lata to czas poznawania naszych instytucji od środka, odbioru ich różnymi zmysłami, ale to też czas budowania podwalin i ram pod to, żeby działania na rzecz dostępności nie były incydentalne, pojedyncze. Wierzymy, że moc jest w systematyczności, wielogłosie, z włączeniem i zaangażowaniem zarówno grup mniejszościowych, jak i naszych organizatorów.

Cieszymy się, że jesteśmy w tym gronie i razem dbamy o dostępność.

Opublikowano: 16.05.2025

Galeria

Kobieta i mężczyzna siedzą przy drewnianym stole, to pracownicy Teatru Wybrzeże: Anna Augustyniak i Radosław Paczocha. Podpisują list intencyjny.
fot. Alina Żemojdzin
Cztery osoby stoją na scenie w niebieskim świetle reflektorów obok dużej tablicy z tekstem, to pracownicy Teatru Wybrzeże. Dwie kobiety w środku uśmiechają się i wskazują na planszę, na której znajduje się tekst listu intencyjnego.
fot. Alina Żemojdzin
Trzy kobiety stoją na scenie. Pierwsza z lewej trzyma mikrofon i mówi, pozostałe dwie słuchają. W tle widoczny jest drewniany stół oraz krzesła w stylu vintage. Oświetlenie sceniczne w odcieniach różu i fioletu.
fot. Alina Żemojdzin
Kobieta z krótkimi włosami w granatowym, eleganckim garniturze i białej koszuli, siedzi na wózku. W dłoni trzyma mikrofon, mówi coś. W tle bukiet fioletowego bzu na niskim stoliku.
fot. Alina Żemojdzin
Tłumacz języka migowego ubrany na czarno stoi w ciemnym otoczeniu, wykonuje gesty dłońmi. Ma słuchawki w uszach.
fot. Alina Żemojdzin
Kobiety i mężczyźni siedzą w rzędach widowni wznoszącej się ku górze. Patrzą przed siebie, w kierunku sceny. Oświetleni ciepłym światłem, ubrani w różne kolory.
fot. Alina Żemojdzin
Grupa około 30 osób stojących na scenie. Patrzą lekko w górę, w stronę fotografa, uśmiechają się. Przed nimi rzeźbiony stół, na którym leżą dwie duże kartki i dwa długopisy. Stół stoi na dywanie w perskie wzory w odcieniach czerwieni i beżu.
fot. Alina Żemojdzin

Zobacz więcej

MEMLING, CZYLI HISTORIA KOŃCA ŚWIATA od kulis cz. 115.05.2025

MEMLING, CZYLI HISTORIA KOŃCA ŚWIATA od kulis cz. 1

Agata Duda-Gracz zabiera nas w podróż do świata strachu. Premiera spektaklu w październiku.

Królestwo roślin w ogrodzie teatralnym – spotkanie z Pawłem Sztarbowskim14.05.2025

Królestwo roślin w ogrodzie teatralnym – spotkanie z Pawłem Sztarbowskim

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na styku natury i sztuki, które zainauguruje sezon letni w ogrodzie teatralnym na tarasie Teatru Wybrzeże.

RMF Classic patronem medialnym13.05.2025

RMF Classic patronem medialnym

Z radością informujemy, że RMF Classic został patronem medialnym naszego teatru.