Wczoraj, w Światowym Dniu Świadomości Dostępności Anna Augustyniak, koordynatorka dostępności oraz Radosław Paczocha, zastępca dyrektora Teatru Wybrzeże podpisali list intencyjny formalnie inicjujący działanie Trójmiejskiej Sieci Dostępności Kultury.
Misją Sieci jest budowanie kultury i świata dostępnych dla każdej osoby. Tworzą ją osoby eksperckie działające na rzecz dostępności kultury w Trójmieście. Jej celami były dotąd wzajemne wspomaganie się i wymiana dobrych praktyk w trosce o instytucje kultury dostępne dla wszystkich.
W Teatrze Wybrzeże – Scenie Kameralnej w Sopocie zjawiły się osoby dyrektorskie trójmiejskich instytucji kultury oraz osoby eksperckie w dostępności. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele trójmiejskich władz, w tym Urzędu Miasta Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podpisanie listu poprzedziła wypowiedź Anny Dobkowskiej – znanej z działania na rzecz dostępności pracowniczki Urzędu Miasta w Gdyni. Podkreślała wagę dostępności w kontekście spontanicznego korzystania z kultury przez osoby ze szczególnymi potrzebami.
Deklarację podpisały osoby przedstawicielskie instytucji i osoby działające na rzecz dostępności w Trójmieście:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdański Archipelag Kultury, Gdański Teatr Szekspirowski, Hevelianum, Instytut Kultury Miejskiej, Kompozyt, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum Miasta Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Marta Otrębska, Teatr Miejski w Gdyni, Teatr Wybrzeże, Iwona Zając
Jak mówią inicjatorki:
Sylwia Bruna: Na przestrzeni ostatnich dwóch lat członkowie TSDK przekonali się, że dostępność lepiej i skuteczniej tworzy się wspólnymi siłami. [...] Sieć nie jest tworem zamkniętym – rozpatrzy wniosek każdej osoby eksperckiej i każdego reprezentanta instytucji kultury funkcjonującej w Trójmieście. W przyszłych planach TSDK są między innymi szkolenia z zakresu dostępności kultury, działalność informacyjna o wydarzeniach dostępnych w Trójmieście oraz – tak jak zawsze – wymiana doświadczeń i współpraca osób eksperckich w dostępności.
Monika Masalon: Ostatnie dwa lata to czas poznawania naszych instytucji od środka, odbioru ich różnymi zmysłami, ale to też czas budowania podwalin i ram pod to, żeby działania na rzecz dostępności nie były incydentalne, pojedyncze. Wierzymy, że moc jest w systematyczności, wielogłosie, z włączeniem i zaangażowaniem zarówno grup mniejszościowych, jak i naszych organizatorów.
Cieszymy się, że jesteśmy w tym gronie i razem dbamy o dostępność.
Agata Duda-Gracz zabiera nas w podróż do świata strachu. Premiera spektaklu w październiku.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na styku natury i sztuki, które zainauguruje sezon letni w ogrodzie teatralnym na tarasie Teatru Wybrzeże.
Z radością informujemy, że RMF Classic został patronem medialnym naszego teatru.