Serdecznie zapraszamy na 150. TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się już jutro o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Prapremiera TAJEMNICZEJ IRMY VEP, jednego z największych hitów Teatru Wybrzeże ostatnich lat, odbyła się 25 lipca i 22 sierpnia 2009 roku na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Od tej pory przedstawienie prezentowane w dwóch różnych wersjach i obsadach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów. Spektakl spotkał się również ze znakomitym przyjęciem krytyki teatralnej.
O SPEKTAKLU
Mandacrest, siedziba angielskiego rodu Hillcrestów. Służba szykuje kolację, lady i lord prowadzą dystyngowaną rozmowę. Mroczne sekrety, tajemnice przeszłości, miłość, zbrodnia, śmierć, wilki, wilkołaki, cuda starożytnego Egiptu... i tylko dwóch aktorów.
Pełna absurdalnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji komedia Charlesa Ludlama powstała w latach 80. i natychmiast stała się prawdziwym przebojem teatrów off-broadwayowskich. Nic dziwnego: to znakomicie napisana, dowcipna, ostra satyra żywiąca się teatralnymi i filmowymi gatunkami. Rozpisana na zaledwie dwóch aktorów, którzy w niedługim czasie wcielić się muszą w serię postaci, żongluje niezliczonymi motywami zaczerpniętymi z teatru, filmu i pop-kultury.
Także i w polskiej prapremierze tej zwariowanej komedii zdarzyć się może wszystko. Naprawdę wszystko... Powstały dwa spektakle, w dwu różnych obsadach. Choć oparte na tym samym tekście, są to z pewnością dwie różne TAJEMNICZE IRMY VEP...
„Widowisko skrzy się od językowych dowcipów i nieustannie zaskakuje zwrotami akcji. Reżyser, Adam Orzechowski, zadbał o pokazanie wielowymiarowości komizmu. Dzięki temu w tej sztuce możemy się przyjrzeć sami sobie w "krzywym zwierciadle" i zobaczyć jak zwariowany jest świat."
Magda Przychodzień, mmtrojmiasto.pl
„Świetne aktorstwo, absurdalny humor i mnóstwo autoironii - spektakl Teatru Wybrzeże TAJEMNICZA IRMA VEP to półtorej godziny doskonałej zabawy."
Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza
Charles Ludlam
TAJEMNICZA IRMA VEP
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Występują: Łukasz Konopka i Marek Tynda (premiera: 25 lipca 2009) oraz Piotr Łukawski i Maciej Konopiński (premiera: 22 sierpnia 2009)
Czas: 1 godzina 35 minut (bez przerw)
Spektakl został zrealizowany w koprodukcji Teatru Wybrzeże, Miasta Pruszcz Gdański, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.