Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą sobotę, 20 listopada o godzinie 17:00 w Starej Aptece zaprezentujemy SZTUKĘ Yasminy Rezy w reżyserii Adama Orzechowskiego.
Dla osób Głuchych przewidziano specjalną pulę biletów. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z koordynatorem projektu pod numerem telefonu 502 756 973 lub mailowo: anna.augustyniak@teatrwybrzeze.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA
Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu realizujemy projekt RAZEM W TEATRZE - cykl pokazów 4 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Projekt jest realizowany do grudnia 2021 roku. Celem programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in: dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
O SPEKTAKLU
Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Głośny dramat Yasminy Rezy to błyskotliwe studium przyjaźni, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się różnym stadiom przyjaźni. Reza stawia pytania o to, gdzie kończy się lojalność, a zaczyna zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, bez względu na oczekiwania najbliższych.
„SZTUKA na pewno należy do udanych premier Teatru Wybrzeże. Reżyseria i sztuka aktorska, szczególnie Cezarego Rybińskiego grającego rolę Yvana, niewidoczna ręka dramaturga, semantyka światła i kolorów, prostota scenografii, uzupełniająca wrażenia warstwa muzyczna – wszystko to składa się na sukces tej inscenizacji.”
Edward Jakiel, Teatrologia.info
Yasmina Reza
SZTUKA
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia, kostiumy, światła: Magdalena Gajewska
Opracowanie muzyczne: Marcin Nenko
Projekt plakatu: Paweł Kamiński
W spektaklu występują: Robert Ninkiewicz - Marc, Piotr Łukawski - Serge, Cezary Rybiński - Yvan.
Asystent reżysera: Robert Ninkiewicz
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes
Premiera: 14 lutego 2021 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 10 minut (bez przerw)
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.