SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!

SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!

Z radością informujemy, że Adam Nalepa został laureatem nagrody SZTORM ROKU w kategorii teatr za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Uzasadnienie jury: „Adam Nalepa za reżyserię spektaklu CZAROWNICE Z SALEM w gdańskim Teatrze Wybrzeże - artystycznie dopracowanej, nowocześnie opowiedzianej i dialogującej z widownią opowieści o zamkniętej społeczności, na oślep szukającej winnych zaburzenia odwiecznego porządku. Całość wpisana w ciekawą poetykę demonstrującą publiczności teatralne szwy."

O NAGRODZIE

SZTORM ROKU to plebiscyt Gazety Wyborczej, w którym przyznawane są nagrody za najważniejsze osiągnięcia kulturalne minionego roku. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: teatr, literatura, muzyka, film/sztuki plastyczne, miejsce/zjawisko oraz człowieku roku 2013.

O LAUREACIE

Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją NIE-BOSKIEJ KOMEDII Krasińskiego. W 2012 roku wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka. W 2013 roku zrealizował na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera. Adam Nalepa jest laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. Honorowego Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za BLASZANY BĘBENEK (2008), Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagrody Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku za NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ (2012).

O SPEKTAKLU

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

„Znakomite CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy w gdańskim Wybrzeżu łączą ciemną energię SWEET DREAMS Marilyn Mansona z refleksją filozoficznej przypowieści."

Jacek Wakar, Teatr nr 11

Arthur Miller
CZAROWNICE Z SALEM
Przekład: Anna Bańkowska
Adaptacja: Adam Nalepa, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Adam Nalepa
Dramaturgia: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
Konsultacja choreograficzna: Wioleta Fiuk
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Katarzyna Wołodźko
Asystent reżysera: Sylwia Góra-Weber

W spektaklu występują: Magdalena Boć (Ann Putnam), Małgorzata Brajner (Elizabeth Proctor), Monika Chomicka-Szymaniak (Rebeca Nurse), Katarzyna Dałek (Abigail Williams), Sylwia Góra-Weber (Tituba Hoynami-Nalerros), Katarzyna Kaźmierczak (Susanne Walcott) , Katarzyna Z. Michalska (Mary Warren), Krystyna Łubieńska (Ruth Putnam), Mirosław Baka (John Proctor), Piotr Domalewski (J.F. Danforth), Krzysztof Matuszewski (Thomas Putnam), Robert Ninkiewicz (Samuel Parris), Cezary Rybiński (John Hale), Maciej Szemiel (Clint Cheevers), Jarosław Tyrański (Giles Corey) oraz Anna Kaszuba (Mercy Lewis), Zofia Nather (Betty Parris, gościnnie), Marcin Mirowski (Muzykant z wioski).

Premiera: 24 kwietnia 2013 roku na Dużej Scenie w ramach VI edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki
Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.
Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.