Szesnasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Szesnasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Dzisiaj o godzinie 18.30 w dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się szesnasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej.

Na spotkaniu zostanie odczytana sztuka węgierskiego reżysera i dramatopisarza Szabolcsa Hajdu, ERNELLA Z WIZYTĄ U WOLFÓW w przekładzie Jolanty Jarmołowicz. W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Marta Herman, Piotr Biedroń, Piotr Łukawski i Cezary Rybiński. Opiekę artystyczną sprawować będzie Michał Kurkowski, natomiast wygłoszeniem słowa wstępnego oraz poprowadzeniem dyskusji po czytaniu zajmą się studentki wiedzy o teatrze z Uniwersytetu Gdańskiego: Maria Jabłońska, Monika Chybowska oraz Julia Podlewska. Wstęp wolny. Zapraszamy!

ERNELLA Z WIZYTĄ U WOLFÓW to sztuka napisana w 2016 roku przez Szabolcsa Hajdu, węgierskiego reżysera filmowego i teatralnego. Opowiedziana w dramacie historia spotkania po latach przedstawicieli dwóch, znacznie różniących się od siebie rodzin, staje się pretekstem do naszkicowania sarkastycznego portretu współczesnej węgierskiej codzienności. Zrealizowany na podstawie dramatu ERNELLA Z WIZYTĄ U WOLFFÓW film pod tytułem TO NIE SĄ NAJLEPSZE DNI MOJEGO ŻYCIA (2016) przyniósł Hajdu dwie prestiżowe nagrody: na festiwalu w Karlowych Warach otrzymał Kryształowy Globus dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora.

Szabolcs Hajdu (ur. 1972 roku w Debreczynie na Węgrzech) jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, a także aktorem. Ukończył studia na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie. Już w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął karierę aktorską, jednak zasłynął przede wszystkim jako reżyser filmowy. W 2000 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy, MACERÁS ÜGYEK (MĘTNE SPRAWY), a jego kolejne filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach, między innymi w Cannes, w Berlinie czy w Karlowych Warach. Hajdu pracuje również jako pedagog teatralny – uczy aktorstwa i reżyserii.