Zapraszamy Państwa na 64. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi SZELMOSTWA LISA WITALISA Jana Brzechwy w reżyserii Joanny Zdrady. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 6 grudnia o godzinie 13:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.
O SPEKTAKLU
SZELMOSTWA LISA WITALISA to klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Witalis to lis nad lisy. O jego nietuzinkowym sprycie krążą niesamowite opowieści. Splendoru dodaje mu wspaniały ogon: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Przewrotny i wyrachowany rudzielec potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta? Historia przebiegłego szelmy, który realizuje swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest w istocie swoistą parodią demokracji. To spektakl dla dzieci i dla rodziców, dla babć, dziadków, cioć i wujków… Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności.
Joanna Zdrada o SZELMOSTWACH LISA WITALISA: „To spektakl nie tylko dla dzieci. Zabawna i przejmująca historia rudego szelmy, który obejmuje urząd prezydenta leśnych zwierząt, to w rzeczywistości błyskotliwa satyra polityczna. Gdy czytałam poemat Brzechwy moim dzieciom, uderzyło mnie jak bardzo głęboko przeżywają temat wyzysku i kłamstwa. Ucząc się współczucia sprzeciwiały się oszustwom. Pomyślałam wówczas, że poemat Brzechwy, to wspaniała lekcja anty-populizmu dla dzieci. Przestroga, by nie ulegać doraźnym i prostym rozwiązaniom, oraz że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest dobre”.
„Dla kogo jest ten spektakl? Dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych. Gwarantuję, że SZELMOSTWA LISA WITALISA długo nie zejdą z afisza. „Pisząc dla dzieci, wznoszę lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej" - pisał Jan Brzechwa. Ten spektakl to taki magiczny pomost, po którym młodzi widzowie dojdą do teatru Szekspira czy Mrożka.”
Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki
Jan Brzechwa
SZELMOSTWA LISA WITALISA
Reżyseria: Joanna Zdrada
Scenografia i kostiumy: Anna Kaczkowska i Pavel Hubicka
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Projekt plakatu: Jakub Zasada
Realizacja form zwierzęcych: Daria Wawrzkiewicz, Ola Stawik
Charakteryzacja manekinów: Michał Laurentowski
Rekwizyty: Natalia Gwiazdowska
Współpraca plastyczna: Anna Chabowska, Kaja Kumor, Małgorzata Tegowska
W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak-Wiewiórka, Anna Kociarz-Narratorka, Agata Woźnicka-Niedźwiedzica, Piotr Chys-Lis Witalis, Jerzy Gorzko-Wilk, Piotr Łukawski-Niedźwiedź, Paweł Pogorzałek-Ryś.
Asystent reżysera: Anna Kociarz
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Premiera: 7 sierpnia 2021 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 50 minut
Spektakl odpowiedni dla dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat
O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM
Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 30 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.
Na aktorskie rzemiosło składa się wiele czynników – wyrażanie emocji, praca z ciałem, z głosem, ze scenicznym partnerem. Czasem potrzebna jest analiza i interpretacja tekstu, a czasem improwizacja. Młodzież w wieku 14+ zapraszamy na warsztaty z aktorkami i aktorem Teatru Wybrzeże. W trakcie tematycznych spotkań młodzi ludzie będą mogli spróbować swoich sił w różnych zadaniach aktorskich. Można wybrać się na wszystkie trzy warsztaty lub zapisać się na dowolnie wybrany. Zajęcia odbędą się na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Serdecznie zapraszamy na rozmowę o powieści „Zmiana” Édouarda Louis, którą Teatr Wybrzeże organizuje we współpracy z Gdańskim Klubem Książki oraz Wydawnictwem Pauza.
Na leżakach, pod kocykiem, zamienimy taras Teatru w obserwatorium astronomiczne. Zapraszamy do obserwowania nieba nad Teatrem Wybrzeże z astronomką z Hevelianum.