Szanowni Państwo, drodzy Widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wczoraj na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2017 roku. Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże i związani z nim artyści otrzymali następujące laury i wyróżnienia.
*Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego „dla Adama Orzechowskiego za reżyserię spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy w Teatrze Wybrzeże, za przygotowaną z przymrużeniem oka, ale z zachowaniem pełnej gamy środków artystycznych”.
*Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla młodego artysty dedykowana pamięci profesora Jana Ciechowicza, dla Piotra Biedronia „za nieustanne poszerzanie palety środków ekspresji oraz sceniczną wszechstronność i uniwersalność, obfitującą w szeroką kolekcję kreacji stworzonych w Teatrze Wybrzeże, szczególnie za role zrealizowane w 2017 roku w spektaklach URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy oraz DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA! Zbigniewa Brzozy”.
*Okolicznościowe podziękowanie od Marszałka Województwa Pomorskiego dla firmy Ziaja „za wieloletnie wspieranie Teatru Wybrzeże, z podziękowaniem za serce i przyjaźń dla gdańskiej sceny dramatycznej”.
*Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Grzegorza Gzyla za rolę Franca w spektaklu DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA w reżyserii Zbigniewa Brzozy na scenie Teatru Wybrzeże oraz za rolę Philipa Henslowe'a w spektaklu ZAKOCHANY SZEKSPIR Lee Halla w reżyserii Pawła Aignera na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
*Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Wandy Neumann.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.