Stara Apteka wyróżniona w prestiżowym konkursie architektonicznym!

Stara Apteka wyróżniona w prestiżowym konkursie architektonicznym!

Z ogromną satysfakcją informujemy, że najnowsza inwestycja Teatru Wybrzeże - adaptacja zabytkowej Starej Apteki na scenę teatralną - zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie architektonicznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ZABYTEK ZADBANY w kategorii ADAPTACJA OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH. Wręczenie nagród odbyło się wczoraj podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

UZASADNIENIE

„Wyróżnienie dla Teatru Wybrzeże za kompleksowe działania adaptacyjne w dawnej prochowni - Starej Aptece - w Gdańsku pozwalające w sposób harmonijny wprowadzić nową funkcję w historyczny układ przestrzenny oraz prace rewaloryzacyjne o wysokiej jakości zarówno w sferze rozpoznania badawczego, jak i wykonawstwa.”

O NAGRODZIE

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Ocenie podlega jakość i zakres przeprowadzonych prac.

O INWESTYCJI

Inwestycja obejmowała prace konserwatorskie zabytkowego budynku Starej Apteki (XVII w.) wraz z fragmentami gotyckich murów obronnych Głównego Miasta Gdańska (XIV w.), a także adaptację obiektu do pełnienia współczesnej funkcji – nowocześnie wyposażonej sceny teatralnej. Naszym celem było harmonijne wkomponowanie nowej funkcji w zabytkową tkankę – w obiekcie zastosowano nowoczesne rozwiązania jednocześnie dokładając starań, aby elementy zabytkowe we wnętrzach były odpowiednio zabezpieczone i wyeksponowane m. in. poprzez ukazanie struktury murów zabytkowych. Cieszymy się, że nasza dbałość o zachowanie dziedzictwa została dostrzeżona przez jury konkursu.