Ryszard Kaja, znany, popularny, ceniony i uznany malarz i scenograf od kilkunastu – a może i kilku więcej – lat intensywnie i efektywnie oddał swój niepospolity talent również i sztuce plakatu. Jego prace towarzyszyły głównie licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Zdobywały nagrody, trafiały do prestiżowych galerii i kolekcji, z ulicznych słupów cieszyły oczy przechodniów. I przed sześciu laty, zrazu jakby nieśmiele a z czasem z przytupem i fantazją rozpędził machinę, która nie miała precedensu nie tylko w Polsce ale i chyba w świecie całym. Postanowił namalować i zamalować naszą Ojczyznę. Stworzył serię PLAKAT-POLSKA, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu a dowodzoną przez plakato-maniaka Krzysztofa Marcinkiewicza. Blisko sto pięćdziesiąt dotychczasowych prac portretuje wielkie obszary i miasta ale także najmniejsze zakątki i wstydliwe zadupia naszego kraju. Ryszard Kaja tkliwie i z czułością, czasami z sarkazmem i ironią, zawsze z maestrią, znajomością rzeczy i – chyba - z miłością zabiera nas w wędrówkę po ojczystej ziemi, po jej dumnych symbolach i wstydliwych zakamarkach, po Jej historii i kulturze, po jej wzlotach i upadkach. Po historii polskiej sztuki i sztuki plakatu szczególnie. Ale i daje nam nienachalny wgląd we własne wspomnienia i przekonania. Bezprecedensowy, nie tylko w wąskiej szufladce ‘plakat turystyczny’ charakter tego monumentalnego przedsięwzięcia jednego szalonego artysty wspieranego przez wyrozumiałego wydawcę wart jest najwyższego uznania i zaszczytów.
W tym szczególnym momencie, w dniach świętowania Stulecia Polskiej Niepodległości, ale także naszego Wybrzeżowego Święta – pierwszej premiery nowej sceny Starej Apteki, w jej właśnie przestrzeniach pokazujemy Państwu pierwszą odsłonę Kajowego Polski portretu własnego – 90 plakatów z serii Plakat-Polska: Ryszarda Kai PÓŁ POLSKI. Na drugie pół, na odsłonę drugą zaprosimy już w roku przyszłym, do naszego foyer głównego, wtedy pokażemy Ryszarda Kai Pół Polski część II – czyli całym naszym gmachem zawładnie Autor wielu naszych plakatów – Ryszard Kaja i Jego/Nasza Polska cała.
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od Teatru, premiera „Potopu” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zostaje przeniesiona na 29 marca. Odległy termin premiery jest spowodowany licznymi wyjazdami Teatru Wybrzeże na festiwale w najbliższym czasie.
Zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Z Kroniki Teatru Wybrzeże, gdzie omawiamy „Hanemanna” w reżyserii Izabelli Cywińskiej, którego premiera odbyła się 27 stycznia 2002 roku.
29 marca w Teatrze Wybrzeże odbędzie się prapremiera Potopu inspirowanego powieścią Henryka Sienkiewicza według scenariusza Michała Siegoczyńskiego. Z autorem i reżyserem sztuki rozmawia Monika Mioduszewska.