RED - spektakl gościnny

RED - spektakl gościnny

W sobotę, 21 maja o godzinie o godzinie 19:00 w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera sztuki RED autorstwa Johna Logana. Autorką adaptacji i reżyserką jest Penny Shefton, scenografię do spektaklu przygotowuje Andrzej Szatyński. Kolejne spektakle odbędą się 22, 23, 24 i 25 maja. Zapraszamy!

RED to oparta na faktach historia genialnego artysty Marka Rothko, który przyjmuje zlecenie namalowania serii obrazów dla ekskluzywnej restauracji Cztery Pory Roku w zaprojektowanym przez najwybitniejszych architektów wieżowcu Seagram Building. Postawiony przed największym zleceniem tego okresu Rothko zatrudnia ambitną artystkę jako swoją asystentkę. Początkowa obojętność z upływem czasu zmienia się w zażartą dyskusję o sztuce i byciu artystą. RED to sztuka o życiu, o determinacji, o zwątpieniu. To sztuka o naszych czasach i ciągłej walce, jaką musimy toczyć ze światem, aby pozostać sobą.

W efekcie połączenia aktorskich sił Teatru Wybrzeże i Maybe Theatre Company otrzymaliśmy niezwykłą produkcję w języku angielskim (bez tłumaczenia: słuchawek ani napisów). W główną rolę wcielił się jeden z aktorów Teatru Wybrzeże, Dariusz Szymaniak, laureat nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepszą rolę męską w 2002 r. Asystentkę Rothko gra Patrycja Pośpiech, aktorka Maybe znana ze sztuki 100.

Maybe Theatre Company to pierwsze - i przez dłuższy czas jedyne - stowarzyszenie w Polsce, wystawiające już od 20 lat sztuki teatralne wyłącznie w języku angielskim. Poza własną działalnością Stowarzyszenie umożliwiało innym przedstawianie sztuk teatralnych w języku angielskim i uczestnictwo w warsztatach poprzez organizowanie wspólnie z British Council Festiwalu Teatrów Anglojęzycznych w Gdańsku. Na ten coroczny festiwal przyjeżdżały grupy teatralne z całej Polski (uniwersytety, kolegia), oraz z Anglii, Irlandii, Północnej Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Holandii, Łotwy. Reżyserzy z Wielkiej Brytanii prowadzili warsztaty dla uczestników w zakresie aktorstwa, ruchu, głosu, improwizacji, pisania sztuk teatralnych i reżyserowania.

MTC ma w dorobku 120 premier - 16 musicali, 10 komedii, 5 dramatów, 2 sztuki radiowe, 22 jednoaktówki oraz ponad 50 przedstawień muzycznych - wystawianych na ponad 50 różnych scenach od czasu powstania grupy w 1991 r.

Bilety na spektakl do kupienia w kasach Teatru Wybrzeże w cenie: 18 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy, 12 zł bilet grupowy (grupy powyżej 10 osób i członkowie Maybe Theatre Company), 12 zł bilet szkolny (powyżej 10 uczniów, nauczyciel za darmo).