Premiera SOLNESSA

Premiera SOLNESSA

Już jutro o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera spektaklu SOLNESS Henrika Ibsena w reżyserii Iwo Vedrala. Scenografię do spektaklu przygotowała Karolina Sulih, w roli tytułowej Grzegorz Gzyl. Kolejne spektakle odbędą się 15, 16 i 17 maja. Zapraszamy!

Halvard Solness jest właścicielem świetnie prosperującej pracowni projektowej. Właśnie finalizuje budowę swojego nowego domu, którego właściwie ani on, ani jego żona już nie potrzebują. Stary spłonął dwanaście lat wcześniej. W pożarze zginęły ich kilkumiesięczne bliźniaki. Któregoś dnia w pracowni Solnessa zjawia się o połowę od niego młodsza Hilda Wangel. Nie ma bagaży ani pieniędzy. Twierdzi, że kiedy miała dwanaście lat, w górskim Lysanger, Solness całując ją i przytulając obiecał, że pewnego dnia powróci i zbuduje dla niej królestwo. Znużona czekaniem zjawia się po dziesięciu latach i żąda spełnienia obietnicy...

BUDOWNICZY SOLNESS to jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Ibsena. Autor pisał go pod koniec życia, kiedy jego twórczość naznaczona była już wyraźnym piętnem symbolizmu. Premiera na deskach Teatru Wybrzeże będzie dopiero czwartym wystawieniem tego tekstu w Polsce.

Iwo Vedral o sztuce: „Snujący się po anonimowych korytarzach nowoczesnego hotelu bohaterowie filmu MIĘDZY SŁOWAMI czują ten sam niepokój, co postaci Ibsena. To depresja, której pochodną jest przejmująca samotność w tłumie, wśród bliskich i rzeczy, które tak bardzo pragnęliśmy mieć, w miejscach, do których pragnęliśmy dotrzeć. Jeśli do objawów depresyjnego zachowania zaliczylibyśmy tak częste, obiegowe nawet wypalenie, niepokój, zmęczenie, uczucie zniechęcenia to z pewnością byłyby to określenia przydatne w charakterystyce Solnessa. On właściwie nie znajduje już ani sensu ani celu własnej drogi. Jego ambicja realizuje się już jedynie w uniemożliwieniu innym osiągnięcia sukcesu. Za tą apatią i niezadowoleniem kryje się jakże współczesne przeczucie, że świat dzieli się tylko na wygranych i przegranych. Ostatkiem sił Solness dąży, by nie stać się przegranym."

Henrik Ibsen
SOLNESS
Przekład: Włodzimierz Lewik
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Iwo Vedral
Scenografia: Karolina Sulih
Konsultacja ruchu scenicznego: Filip Szatarski

Występują: Dorota Androsz (Hilda), Justyna Bartoszewicz (Kaja), Magdalena Boć (Alina), Grzegorz Gzyl (Solness), Maciej Konopiński (Ragnar), Piotr Łukawski (Herdal).

Premiera: 14 maja 2011 roku na Scenie Malarnia
Kolejne spektakle: 15, 16, 17 maja

Iwo Vedral (ur. 1977) - reżyser. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował PUZZLAMI Szymona Wróblewskiego (Stary Teatr w Krakowie, 2005). Zrealizował między innymi PODRÓŻ POŚLUBNĄ Władimira Sorokina (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, 2007,) ŁUP Joe Ortona (Teatr Wybrzeże, 2009), MADONNĘ Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2010) i TWARZĄ DO ŚCIANY Martina Crimpa (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, 2010). Stypendysta Ministra Kultury.

Karolina Sulih (ur. 1983) - artystka wizualna. Studiowała malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wiedzę o Teatrze na Warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracowała m.in. przy spektaklu HAMLET 44 w reżyserii Pawła Passiniego (2008) oraz przy teledysku do piosenki MAGNES zespołu Pogodno (2010). Autorka wystawy DOM (2010).

Opublikowano: