PUNKT ZERO - reflektor na pokolenie

PUNKT ZERO - reflektor na pokolenie

Za nami pierwsza premiera Teatru Wybrzeże w 2023 roku. Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji PUNKTU ZERO Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

„Nie dziwię się, że w finale przedstawienia, na które się wybrałem, publiczność porwała się z krzeseł do owacji na stojąco. Każdy mógł poczuć się tu czymś dotknięty, czymś sobie znajomym: a to brakiem porozumienia z nastoletnim dzieckiem, a to jałowością dorabiania się, a to wypaleniem w pracy, a to wypaleniem w związku. Może nawet ktoś poczuł się dotknięty wszystkim tym naraz… PUNKT ZERO Radosława Paczochy porusza bowiem nerw naszej współczesności.”

Jarosław Zalesiński, Teatr

„Sztuka Radosława Paczochy została sprawnie napisana, akcja biegnie wartko i dotyka problemów bliskich, dobrze nam znanych. Czasy się zmieniają, ale konflikty rodziców z dziećmi pozostają niezmienne. […] Ta historia, opowiedziana bez sentymentalizmu i czułostkowości, wzrusza. [...] Gorące brawa po przedstawieniu były jak najbardziej zasłużone.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Mirosław Baka w głównej roli nie zawodzi. [...] Spektaklowi według tekstu Radosława Paczochy, wyreżyserowanemu przez Adama Orzechowskiego nie sposób odmówić szczerości. [...] PUNKT ZERO kieruje reflektor na pokolenie, które weszło w życie w latach 90. i miało zbudować szczęśliwą kapitalistyczną Polskę. Kapitalistyczną Polskę zbudowało, ale czy szczęśliwą? A co z kosztami tego sukcesu?”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„PUNKT ZERO nie jest lekką propozycją, ale nie brakuje elementów komediowych, które przypadną do gustu szczególnie rodzicom nastoletnich dzieci. […] Bardzo udanie w inscenizacji Adama Orzechowskiego w role stereotypowych nastolatków wchodzą Paweł Pogorzałek - aktor znany m.in. z KOŁA SPRAWY BOŻEJ w reżyserii Radosława Stępnia, i debiutująca na scenie Teatru Wybrzeże Katarzyna Borkowska. Grani przez nich syn i córka głównego bohatera, żyją pogrążeni w świecie typowych dla nastolatków problemów z płcią przeciwną czy kontaktami z rówieśnikami. Widowiskowo kłócą się między sobą tworząc nieustanne napięcia na tej linii, a jednocześnie równie niezłomnie walczą na drugim froncie, odrzucając autorytety - w tym także te rodzicielskie.”

Agata Olszewska, portal Gdansk.pl

„Wiele się o tym mówi, ale niełatwo się przed tym obronić. Kryzys wieku średniego może dotknąć każdego, także tych, którzy odnieśli sukces zawodowy, mają rodzinę i na pierwszy rzut oka wszystko idzie po ich myśli. W sztuce Radosława Paczochy PUNKT ZERO, zagranej premierowo w Malarni Teatru Wybrzeże, główny bohater też ma wszystko na wyciągnięcie ręki, a i tak coraz mocniej popada w apatię, zdając sobie sprawę z wielu życiowych błędów.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

„Siłą skromnego przedstawienia Adama Orzechowskiego w gdańskim Teatrze Wybrzeże z kolejną przejmującą rolą Mirosława Baki na tej scenie jest coś, co wiem już od pierwszych minut spektaklu. W PUNKCIE ZERO Radosława Paczochy może przejrzeć się wielu nawet tych, którzy nie dopuszczają do siebie myśli, że rzecz jest o nich właśnie. [...] Czujemy, iż PUNKT ZERO i przejmująca rola Baki są także o nas, choć wcale nie jest nam z tym dobrze.”

Jacek Wakar, miesięcznik Kraków