Próby do ORGII

Próby do ORGII

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do ORGII Piera Paolo Pasoliniego. Sztukę w przekładzie Ewy Bal reżyseruje Wiktor Rubin, za dramaturgie odpowiada Jolanta Janiczak, scenografię i wideo do spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana prapremiera: 15 kwietnia 2010 na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci." Cofnijmy się w czasie. Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. „A teraz bawcie się dobrze."

W spektaklu występuje Dorota Androsz i Marek Tynda.

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak o spektaklu: ORGIA jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. ORGIA jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. ORGIA jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu „poddania i hipokryzji". ORGIA jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: „Nikomu komu można by przypisać twarz"

Wiktor Rubin - absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował także filozofię, oraz absolwenta Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. W 2006 przygotował w Teatrze Krypta w Szczecinie polską prapremierę MOJO MICKYBO O. McCafferty'ego. Za ten spektakl otrzymał Grand Prix festiwalu Kontrapunkt 2006, Grand Prix Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2006 oraz wyróżnienie na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2007. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy zrealizował TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM T. Williama (2006) oraz PRZEBUDZENIE WIOSNY F. Wedekinda (2007), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku LILLĘ WENEDĘ J. Słowackiego (2007), a w Teatrze Polskim we Wrocławiu TERRODROM BRESLAU wg powieści T. Staffela (2006), CZĄSTKI ELEMENTARNE wg powieści M. Houellebecqa (2008), LALKĘ na motywach powieści B. Prusa, wyróżnioną na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska" 2009.

Jolanta Janiczak - studentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dramaturg. Z Wiktorem Rubinem adoptowała scenariusz DRUGIEGO ZABICIA PSA M. Hłaski, CZĄSTEK ELEMENTARNYCH M. Houellebecqa i LALKI B. Prusa, za który otrzymała wyróżnienie na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska" 2009.