Dzisiaj o godzinie 18.00 we foyer Dużej Sceny odbędzie się premiera książki Marzeny Nieczuja Urbańskiej poświęconej Ryszardowi Majorowi. Wstęp wolny. Zapraszamy!
O KSIĄŻCE TEATR... JEST CAŁYM MOIM ŻYCIEM. OPOWIEŚĆ O RYSZARDZIE MAJORZE
Tę legendarną postać wspominają przyjaciele, uczniowie i współpracownicy, min. Joanna Bogacka, Ewa Dałkowska, Danuta Stenka, Mirosław Baka i Adam Orzechowski. W opowieści nie zabrakło też głosu samego Ryszarda Majora. Książka - począwszy od warstwy tekstowej, poprzez okładkę, ilustrację, a nawet muzykę - w całości przesiąknięta jest teatrem.
FRAGMENT KSIĄŻKI (SŁOWA RYSZARDA MAJORA)
„Jeśli przyjąć, że świat współczesny w rywalizacji z istniejącymi od wieków hierarchiami ludzkich wartości przegrał człowieka, to znaczy zatracił go w poplątaniu i pomieszaniu tych hierarchii, wypada mieć nadzieję, że właśnie teatr jest najlepszym miejscem, w którym człowieka można odnaleźć. Bo przecież nie gdzie indziej, a właśnie w teatrze, ze spotkania aktorów z widzami rodzi się szansa zbiorowego, a więc najbardziej pełnego i odpowiedzialnego utożsamienia się człowieka ze swoim losem. Różnorodność osobowości, wrażliwości i sposobów rozumienia, odmienność predyspozycji, umiejętności i inicjatywy, wielorakość postaw, punktów widzenia i racji, zjednoczone potrzebą spędzenia wieczoru w teatrze, to olbrzymi kapitał sił myślowych i duchowych, który prowokuje do tego, by inwestować go w proces szukania prawdy o człowieku".
Ryszard Major (ur. 1948 zm. 2010) - reżyser. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W latach 1975-82 pracował jako etatowy reżyser Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie stworzył ponad dwadzieścia spektakli m.in. TEATR OSOBNY Mirona Białoszewskiego, MARIĘ STUART Fryderyka Schillera, IWONĘ, KSIĘŻNICZKĘ BURGUNDA, ŚLUB, OPERETKĘ i HISTORIĘ Witolda Gombrowicza, BAL W OPERZE Juliana Tuwima, WIECZÓR TRZECH KRÓLI Williama Shakespeare'a, W MAŁYM DWORKU Witkacego, PLUSKWĘ Włodzimierza Majakowskiego oraz PROCES Franza Kafki. Pracował także w gdańskim Teatrze Miniatura i Teatrze Miejskim w Gdyni. Ostatnim spektaklem, który wyreżyserował był BAL MANEKINÓW Brunona Jasieńskiego w Teatrze Wybrzeże.
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.