Napisany na początku lat trzydziestych XX wieku przez żydowski tandem twórców musical dopiero od kilku lat powraca regularnie na niemieckie sceny po blisko stuletniej przerwie. Na poziomie fabuły jest to pędząca w szalonym tempie historia omyłek, w której wątek miłosny i kryminalny wzajemnie się dopełniają i przeplatają. Nic nie wydaje się w tym świecie prawdziwe poza chęcią przeżycia miłości i przygody. Dwoje młodych ludzi niespodziewanie dla siebie spotyka się i zaczyna sobą fascynować, choć każde z nich podaje się za kogoś innego. Ale ostatecznie jakie ma znaczenie jak to wszystko się skończy i kim naprawdę są ci młodzi ludzie, skoro i tak „wszystko szwindel”?
Polska prapremiera spektaklu odbędzie się 17 sierpnia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Pierwszy pokaz na Dużej Scenie w Gdańsku 28 września.
WSZYSTKO SZWINDEL
BURLESKA W 8 SCENACH
na podstawie libretta Marcellusa Schiffera pod tytułem Alles Schwindel
Przekład: Iwona Nowacka
Reżyseria: Paweł Aigner
Muzyka: Mischa Spoliansky
Autor aranżacji: Max Renne
TWÓRCY
Tłumaczenie songów: Michał Chludziński
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Grupa Mixer
Kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
Akompaniator: Tomasz Jocz
Konsultacje wokalne: Cezary Szyfman
Ruch sceniczny: Karolina Garbacik
Obsada:
Katarzyna Borkowska
Małgorzata Brajner
Katarzyna Z. Michalska
Małgorzata Oracz
Grzegorz Gzyl
Maciej Konopiński
Konrad Kucharczyk gościnnie
Robert Ninkiewicz
Grzegorz Otrębski
Cezary Rybiński
Adam Turczyk
Marek Tynda
Muzyka na żywo: Maciej Chrzęszczyk, Tomasz Jocz, Tomasz Klepczyński, Szymon Kowalik, Dominik Łukaszczyk, Adam Pachla, Filip Żółtkowski
Asystentka reżysera: Małgorzata Oracz
Inspicjentka – suflerka: Agnieszka Szczepaniak
Projekt plakatu: Szymon Szymankiewicz
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.