Prapremiera RAJU DLA OPORNYCH

Prapremiera RAJU DLA OPORNYCH

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się prapremiera RAJU DLA OPORNYCH Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy. Przedstawienie powstało w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia.

Ulubieńcy publiczności Karol i Barbara (Mirosław Baka i Dorota Kolak) z SEKSU DLA OPORNYCH, kilka lat później. Tym razem uczą się rozkładać namiot i żyć na łonie natury. Zajmują się pojęciem szczęścia i wolności razem z siostrą Barbary (Aleksandra Konieczna), nową postacią w historii. Równie zabawną i wzruszającą. Jeśli SEKS DLA OPORNYCH był rodzajem terapii małżeńskiej, RAJ DLA OPORNYCH jest terapią życia.

Krystyna Janda o spektaklu: „RAJ DLA OPORNYCH jest nie tyle dalszym ciągiem historii Karola i Barbary, co opowieścią o tych bohaterach w innej sytuacji, zajmujących się sprawami palącymi dla wielu: kłopotami z synem i brakiem pieniędzy, emeryturą i nieumiejętnością znalezienia się w nowej sytuacji życiowej. Ten zabawny tekst jest w rezultacie - na końcu, po wyjściu z przedstawienia - gorzki, nawet bolesny. A Barbara i Karol oraz nowa postać, siostra Barbary, Diana, są nam bliscy, podobni do nas i dla nas - czuli. Obserwujemy ich - nasze lęki, śmieszności, nieumiejętności i małości... znajome, przejmujące lękiem i niepokojem. Śmiejąc się z nich, śmiejemy się z siebie. Mili Państwo, zapraszamy Was na komedię, komedię czułą i ludzką. Na zabawny wieczór w teatrze, który potrafi zmienić w życiu wiele."

Michele Riml
RAJ DLA OPORNYCH
Tłumaczenie: Małgorzata Semil
Reżyseria: Krystyna Janda
Polskie teksty piosenek: Jacek Cygan
Światło: Adam Czaplicki
Choreografia: Anna Iberszer
Scenografia i kostiumy: Magdalena Maciejewska
Asystent scenografa i kostiumologa: Joanna Kuś
Asystent reżysera i producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Asystent producenta wykonawczego: Agnieszka Różańska

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Barbara), Mirosław Baka (Karol), Aleksandra Konieczna (Diana).

Prapremiera: 6 czerwca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże oraz 13 czerwca w Teatrze Polonia.

Pokazy przedpremierowe: 31 maja oraz 1, 2 i 5 czerwca na Dużej Scenie
Kolejne spektakle: 7 czerwca oraz 4 i 5 lipca na Dużej Scenie

Czas: 2 godziny (jedna przerwa)

Przedstawienie powstało w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia.

Michale Riml (ur. 1967) - kanadyjska dramatopisarka, absolwentka Simon Fraser University. Jej sztuki były wystawiane na wielu scenach Kanady i Stanów Zjednoczonych. Michele Riml jest laureatką festiwalu Sydney Risk 2005. W 2008 roku była nominowana do Siminovitch Prize, prestiżowej nagrody przyznawanej najwybitniejszym kanadyjskim twórcom teatralnym.

Krystyna Janda (ur. 1952) - aktorka, reżyserka, felietonista, dyrektorka artystyczna dwóch teatrów warszawskich, prezes Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów, w spektaklu Teatru TV TRZY SIOSTRY Antoniego Czechowa rolą Maszy. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w ŚLUBACH PANIEŃSKICH w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w PORTRECIE DORIANA GRAYA Oskara Wilda w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy CZŁOWIEK Z MARMURU. W teatrze zagrała ponad 60. W swoim repertuarze ma wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także ponad 45 ról - od klasycznych do współczesnych - w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie PRZESŁUCHANIE i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury, za wkład w zjednoczenie Europy. W 2004 roku założyła Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, której jest fundatorką i prezesem. Jej Fundacja stworzyła dwa teatry warszawskie, których Krystyna Janda jest dyrektorem artystycznym: Teatr Polonia i Och -Teatr. W roku 2014 została uhonorowana tytułem „Człowieka Wolności 25-lecia" w dziedzinie sztuki.