PORTRET DAMY - po premierze

PORTRET DAMY - po premierze

Wczoraj na Dużej Scenie odbyła się premiera PORTRETU DAMY na podstawie powieści Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.

„Moja kolejna wyprawa na Wybrzeże zakończyła się artystycznym olśnieniem. [...] Taki teatr szalony, poetycki i pełen znaczeń nie umrze nigdy.”

Magdalena Kuydowicz, magazyn Zwierciadło

„Reżyserka doskonale radzi sobie z wielką epicką formą, oferując widzom fantastyczne widowisko, spektakl, w którym inscenizacyjna brawura w idealnych proporcjach łączy się z fabularną przejrzystością, a rozmaite cytaty i klisze - dyskretnie podsuwane widzowi - odczytywać można bez końca. [...] Nie ulega wątpliwości, że PORTRET DAMY to znakomite, wypracowane pod każdym względem widowisko, udana premiera Wybrzeża i kolejny sukces Eweliny Marciniak."

Maksymilian Wroniszewski, Didaskalia

„Młoda reżyserka Ewelina Marciniak skroiła PORTRET DAMY wedle współczesnego ściegu, ale nie wyrzekła się ducha oryginału. Powstało najlepsze z jej dotychczasowych przedstawień."

Jacek Wakar, Art & Business

„PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże oczarowuje oryginalną formą i bawi się sentymentalną aurą kobiecej literatury. Z dynamicznego aktorstwa, muzyki i prozy sprzed 135 lat powstał świetny, przewrotny spektakl."

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

„O kształcie PORTRETU DAMY w gdańskim Teatrze Wybrzeże decydują Ewelina Marciniak, Magda Kupryjanowicz, Katarzyna Borkowska, Dominika Knapik, Barbara i Agnieszka Derlak, Katarzyna Dałek. Grają o całą stawkę, dlatego jest to spektakl tak bezkompromisowy, ryzykowny, uwodzący.[...] No i rzecz ostatnia. Długo mówiło się i pisało, że w gdańskim Teatrze Wybrzeże powstają spektakle rzetelne, ale brakuje mu spektakularnego sukcesu. Dziś owo zdanie przestaje być prawdziwe. Przedstawienia Adama Nalepy (CZAROWNICE Z SALEM), Kuby Kowalskiego i Julii Holewińskiej (CIAŁA OBCE, ŻYCIE JEST SNEM), Eweliny Marciniak, obsypany nagrodami BRONIEWSKI Adama Orzechowskiego udowadniają raz po raz, że w Wybrzeżu jest świetny aktorski zespół i czytelna linia programowa. Sprawia to, że teatr środka w gdańskim wydaniu to nie ograniczenie, ale atut."

Jacek Wakar, Dziennik Gazeta Prawna

„W PORTRECIE DAMY Ewelina Marciniak tworzy teatr współczesny à rebours, podpinając jego energię pod XIX-wieczny sceniczny tranzystor. Efekt jest znakomity."

Paweł Soszyński, Dwutygodnik

„Od zeszłorocznego BRONIEWSKIEGO nie było w Teatrze Wybrzeże tak udanego spektaklu. PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak to trzy godziny czystej magii teatru."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Tak frapującego, pięknego widowiska nie było w trójmiejskich teatrach od lat."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Dawno nie używałem tego słowa wobec jakiegoś spektaklu, ale w tym przypadku jest ono jak najbardziej uprawnione: gdański PORTRET DAMY jest przedstawieniem po prostu pięknym. Katarzyna Borkowska dochodzi w swojej pracy do mistrzostwa. [...] Spektakl Wybrzeża można określić mianem sukcesu nadmorskiego teatru i jedną z ciekawszych propozycji bieżącego sezonu."

Szymon Spichalski, portal Teatr dla Was

„To sceniczne dzieło z pewnością doczeka się zasłużonych, teatralnych, Oskarów."

Katarzyna Korczak, Czas Pomorza

„PORTRET DAMY według Kupryjanowicz&Marciniak to dzieło całościowo piękne."

Katarzyna Wysocka, Gazeta Świętojańska

„PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak jest inscenizacją inteligentną, pełną humoru, autoironii i mocno zdystansowaną."

Barbara Badyra, portal Interia

„Reżyserka Ewelina Marciniak z wirtuozerską precyzją snuje opowieść o losach pięknej Amerykanki, ożywiając zaczerpniętą z powieści Henry'ego Jamesa konwencję melodramatu. Wolność i samostanowienie? Bzdura. Od dławiącego gorsetu społecznych rytuałów nie ma ucieczki. Zaś pragnienie życiowego spełnienia prowadzi nas nieuchronnie ku cierpieniu i samozagładzie."

Michał Centkowski, Newsweek

„Spektakl widowiskowy, pełen pięknych obrazów, wizualnie olśniewający. A jednocześnie mądry. Takiego PORTRETU DAMY jeszcze w teatrze nie było."

Jacek Wakar, miesięcznik Uroda Życia

„Wyrasta na jedną z najbardziej interesujących reżyserek młodego pokolenia. Po raz kolejny udowadnia to spektaklem PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże. Powieść Henry'ego Jamesa, którą rozsławił film Janem Campion z Nicole Kidman, ma już 135 lat, ale Marciniak udało się na jej podstawie stworzyć nowoczesne i przewrotne przedstawienie. Najwyraźniej dokonała niemożliwego, bo sam autor był przekonany, że książka nie nadaje się do przeniesienia na scenę."

Magazyn Pani

„Spektakl piękny, przerażający i bardzo dowcipny, który wydaje się być naturalnym przedłużeniem i uzupełnieniem POSKROMIENIA ZŁOŚNICY Warlikowskiego."

Stanisław Godlewski, portal Teatralia

„Po siedzeniu w pierwszych rzędach na PORTRECIE DAMY wychodzi się oszołomionym i mimo upływającego czasu, pozostaje się nadal bezradnym wobec tej zachwycająco bezecnej interpretacji XIX-wiecznej powieści."

Marek Bochniarz, portal e.CzasKultury

„Wszystkim współtwórcom spektaklu należą się wyrazy uznania. [...] Zamiast drobiazgowej analizy psychologii mamy tutaj syntezę pewnych spostrzeżeń; twórcy inteligentnie wydestylowali kluczowe tematy powieści Amerykanina. Opowieść skonstruowano na teorii sublimacji popędu płciowego. Przy tym całość nie popada w natrętny feministyczny dydaktyzm. Warto."

Agata Tomasiewicz, portal Teatr dla Was

„Spektakle Eweliny Marciniak tym również wyróżniają się na tle pozostałych nowych nazwisk w polskim teatrze, że nie wstydzą się być atrakcyjne. PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże według Henry'ego Jamesa uwodzi i zwodzi na manowce. Spektakl ogląda się wspaniale jako widowisko samo w sobie, ale Marciniak, razem z dramaturżką, Magdą Kupryjanowicz, pokazują, że przesłanie Jamesa jest wciąż niebezpiecznie aktualne."

Łukasz Maciejewski, strona AICT Polska

„PORTRET DAMY to szczęśliwy skok w całkiem nowe rejony. Nie bez znaczenia jest tu ranga literacka powieści Henry'ego Jamesa, nieporównywalna z wieloma obrabianymi dotąd przez artystkę tekstami."

Jacek Sieradzki, magazyn Zwierciadło

„PORTRET DAMY Eweliny Marciniak to uczta dla zmysłów i intelektu. Spektakl swobodnie dialoguje ze słynną powieścią, pokazując jej złożone sensy i dystans, jaki nas od niej dzieli."

Jarosław Zalesiński, miesięcznik Teatr

„Są takie teatry, do których się wraca, by robić kolejne udane spektakle. Dla Moniki Strzępki to Stary Teatr w Krakowie, dla Krzysztofa Garbaczewskiego to Teatr Polski we Wrocławiu, a dla Eweliny Marciniak to Teatr Wybrzeże w Gdańsku."

Mike Urbaniak, Wysokie Obcasy

„Gdański PORTRET, jako synteza wielu sztuk o poruszającym przesłaniu, to teatr z prawdziwego zdarzenia.”

Katarzyna Malec, portal Teatr dla Was