Podsumowanie sezonu 2017/2018

Podsumowanie sezonu 2017/2018

Szanowni Państwo, drodzy widzowie!

To był znakomity, owocny i niezwykle różnorodny sezon dla naszego Teatru. Zaprezentowaliśmy 58 tytułów, zagraliśmy 457 spektakli w tym 7 premier. Odwiedziło nas 85 tysięcy widzów. Frekwencja na naszych scenach wyniosła 100 procent! W minionym sezonie zorganizowaliśmy także rekordową ilość 318 działań edukacyjnych, w których udział wzięło blisko 6,5 tysiąca osób. Miniony sezon to przede wszystkim ciąg dalszy przebudowy gdańskiego budynku, której efektem będzie powstanie nowej sceny Stara Apteka! Poniżej prezentujemy Państwu szczegółową listę wydarzeń w sezonie 2017/2018. I już teraz serdecznie zapraszamy na nowy sezon artystyczny 2018/2019. Szczegóły wkrótce!

PREMIERY

1. DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA!, scenariusz i reżyseria: Zbigniew Brzoza, premiera: 4 listopada, Scena Kameralna

„DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA!, najnowsza premiera Wybrzeża, to opowieść jak pomału wsiąka w nas zło. Zaraz za nim kroczy faszyzm. [...] Blisko dwugodzinny spektakl, choć zakomponowany w duchu minimalizmu, jest ciekawy także pod względem formalnym. [...] Czy spektakl Brzozy to przestroga? Dla mnie - tak. A dla Państwa?”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

2. Yasmina Reza, BELLA FIGURA, reżyseria: Grzegorza Wiśniewski, premiera: 1 marca, Duża Scena

„Teatr Wybrzeże przyzwyczaił widzów do ambitnego repertuaru i ciekawych pomysłów inscenizacyjnych. Bella figura to bardzo dobry, współczesny spektakl, który w niebanalny sposób porusza i niepokoi.”

Marek Nowak, Informator Pomorza

3. Marian Pankowski, ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY, reżyseria: Adam Orzechowski, premiera: 24 marca, Duża Scena

„Adam Orzechowski to, co zbereźne, groteskowe, śmieszno-straszne, w przedstawieniu pokazuje jako jeszcze bardziej groteskowe, obleśne i odpychające. Tą reżyserską szarżą ryzykował, bo co niby można wygrać, podnosząc to, co spotęgowane, do jeszcze wyższej potęgi? Na podjęciu tego ryzyka polega też jednak jego reżyserski sukces. Na premierze poznać to było można m.in. po tym, że śmiechy na widowni stopniowo cichły, w to miejsce pojawiło się skupienie. Spektakl w finale wręcz dławi. To komiczna groteska, która dociera do wysokich tonów.”

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

4. Jerzy Andrzejewski i Jerzy Zagórski, ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA, reżyseria: Marcin Liber, premiera: 8 czerwca, Duża Scena

„Spektakl Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego w adaptacji Marcina Cecko i w reżyserii Marcina Libera to brawurowa próba zdiagnozowania współczesności, mechanizmów manipulacji władzy i otaczającego nas chaosu. [...] Po raz kolejny otrzymujemy też znakomitą aktorską grę całego zespołu. Błyszczące dopracowane drobne role Grzegorza Gzyla, Doroty Androsz, Piotra Biedronia, Jarosława Tyrańskiego, swobodę sceniczną Cezarego Rybińskiego, Małgorzaty Brajner i Piotra Witkowskiego, temperament Magdaleny Gorzelańczyk. A do tego oszczędną i inteligentną scenografię Mirka Kaczmarka, muzykę Filipa Kanieckiego i oryginalne kostiumy grupy Mixer.”

Anna Umięcka, portal Gdansk.pl

5. Alma De Groen, RESET, reżyseria: Anna Gryszkówna, prapremiera: 9 czerwca, Scena Kameralna

„Reset to dobrze opowiedziana historia z otwartym zakończeniem. Anna Gryszkówna stworzyła spektakl, w żaden sposób nie pretendując do moralizowania widzów, a tym bardziej dawania konkretnej recepty na życie. W sposób delikatny sportretowała swoje bohaterki, przy okazji nie oceniając żadnej z nich.”

Maria Dworzecka, Teatralia Trójmiasto

6. Aleksander Fredro, DAMY I HUZARY albo Play Fredro, reżyseria: Adam Orzechowski, premiera: 11 sierpnia, Scena Letnia

„Spektakl broni się skuteczniej niż huzarzy - ciekawą myślą i świetnym aktorstwem.”

Aneta Kyzioł, Polityka

Ponadto w minionym sezonie współprodukowaliśmy spektakl DZISIAJ, WSZYSTKO Teatru Dada von Bzdülöw (premiera: 21 września na Scenie Malarnia).

NAGRODY / NOMINACJE / WYRÓŻNIENIA

2 września Dorota Kolak znalazła się w 25. edycji prestiżowego Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego. Dorota Kolak [mistrzostwo]: „Trzeba klasy, żeby grając jedną z najsłynniejszych ról w dramaturgii, tak się poddać redukującym żądaniom reżyserki. Jej Raniewska w WIŚNIOWYM SADZIE nie ma w sobie kropli widowiskowego spleenu niepraktycznej damy, co zjeżdża z Paryża do rosyjskich włości, wyrzuca pańskim gestem ostatnie pieniądze i wyjeżdża zasmucona przyziemnością. Anna Augustynowicz ma za nic taki blichtr, a aktorka idzie za nią w niepozornej, czarnej, jakby roboczej sukni, grając odarty ze wszelkich ozdobników i psychologicznych kamuflaży egzystencjalny niepokój starzejącej się kobiety. Piękna, bezkompromisowa rola gwiazdy gdańskiego Wybrzeża.”

21 listopada że Michał Jaros i Piotr Biedroń zostali nominowani do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Młodzi Twórcy Kultury 2017.

27 listopada Michał Jaros został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Młodzi Twórcy Kultury 2017.

8 stycznia Adam Orzechowski i Grzegorz Gzyl zostali nominowani do nagrody Dziennika Bałtyckiego OSOBOWOŚĆ ROKU. Dyrektor Teatru Wybrzeże został nominowany za „wkład w życie kulturalne, a w szczególności za sposób, w jaki Teatr Wybrzeże uczcił jubileusz 70-lecia swojego istnienia”, natomiast Grzegorz Gzyl za „osobowość i charyzmę”.

13 lutego Paweł Aigner i Grzegorz Gzyl zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Paweł Aigner otrzymał nominację za reżyserię ZAKOCHANEGO SZEKSPIRA Lee Halla, zaś Grzegorz Gzyl za znakomitą kreację Philipa Henslowe'a. Kapituła nagrody nominowała ponadto do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska firmę ZIAJA za wsparcie finansowe Teatru Wybrzeże.

19 lutego Jubileusz Teatru Wybrzeże, ZAKOCHANY SZEKSPIR i Michał Jaros zostali nominowani do nagrody Gazety Wyborczej Trójmiasto i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego POMORSKIE SZTORMY.

29 grudnia portal Trójmiasto.pl uznał ZAKOCHANEGO SZEKSPIRA za jeden z najlepszych spektakli mijającego roku. Redakcja portalu wyróżniła także nasz sezon jubileuszowy, w tym spektakl URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA.O ZAKOCHANYM SZEKSPIRZE: „Paweł Aigner wraz z zespołem aktorów Teatru Wybrzeże po raz drugi zmierzył się z komedią w Teatrze Szekspirowskim w układzie sceny elżbietańskiej (otoczonej widzami z trzech stron) i po raz drugi wyszedł z tej próby zwycięsko. Formalnie ZAKOCHANY SZEKSPIR przypomina WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU - ponownie bawi nas teatr w stylu rubasznej komedii dell'arte, połączonej z dowcipnym konceptem, komediową formą i farsowym tempem. Niektórym widzom skorzystanie z patentu KUMOSZEK... może wydać się powieleniem koncepcji i oczywiście będą mieli rację, co w moim odczuciu w żadnym stopniu nie przeszkadza w odbiorze przedstawienia. To spektakl lepiej dopracowany, nie mniej zgrabny i z pewnością równie zabawny jak WESOŁE KUMOSZKI.” O sezonie jubileuszowym: „Teatr Wybrzeże i Miejski Teatr Miniatura świętowały jubileusze. W Wybrzeżu kontynuowano zainaugurowane w grudniu minionego roku obchody 70-lecia istnienia Teatru Wybrzeże i zarazem 50 lat w obecnej siedzibie na Targu Węglowym (wcześniej grywał na różnych trójmiejskich scenach, m.in. w obecnym Teatrze Miejskim w Gdyni czy w budynku Opery Bałtyckiej). […] Oba teatry zwieńczyły jubileuszowe okolicznościowymi przedstawieniami (odpowiednio URODZINY, CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA w Wybrzeżu i TAKA DUSZA w Miniaturze). Oba tytuły są próbą zmierzenia się z własną historią... i na tym podobieństwa się kończą. URODZINY... łączą faktografię (szereg postaci, od dyrektorów, przez reżyserów, po aktorów związanych z Wybrzeżem przez lata) z metaforyczną wizją teatru, jako zbioru ludzi.”

9 marca firma ZIAJA otrzymała Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2017 za wspieranie projektów Teatru Wybrzeże.

19 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2017 roku. Teatr Wybrzeże i związani z nim artyści otrzymali następujące laury i wyróżnienia:

*Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego „dla Adama Orzechowskiego za reżyserię spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy w Teatrze Wybrzeże, za przygotowaną z przymrużeniem oka, ale z zachowaniem pełnej gamy środków artystycznych.”

*Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla młodego artysty dedykowana pamięci profesora Jana Ciechowicza, dla Piotra Biedronia „za nieustanne poszerzanie palety środków ekspresji oraz sceniczną wszechstronność i uniwersalność, obfitującą w szeroką kolekcję kreacji stworzonych w Teatrze Wybrzeże, szczególnie za role zrealizowane w 2017 roku w spektaklach URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy oraz DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA! Zbigniewa Brzozy.”

*Okolicznościowe podziękowanie od Marszałka Województwa Pomorskiego dla firmy Ziaja „za wieloletnie wspieranie Teatru Wybrzeże, z podziękowaniem za serce i przyjaźń dla gdańskiej sceny dramatycznej.”

*Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Grzegorza Gzyla za rolę Franca w spektaklu DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA! w reżyserii Zbigniewa Brzozy na scenie Teatru Wybrzeże oraz za rolę Philipa Henslowe'a w spektaklu ZAKOCHANY SZEKSPIR Lee Halla w reżyserii Pawła Aignera na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

*Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Wandy Neumann.

3 września aktorka Magdalena Gorzelańczyk znalazła się w 26. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych krytyka Jacka Sieradzkiego: „Można powiedzieć, że znakiem jej Jadwigi ze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY jest ciało: nagie, chude, pozbawione włosów, nieuformowane ciało podlotka, które uczy się dopiero własnej kobiecości a i tak za chwilę zostanie skonsumowane przez dzikiego Litwina. To dojrzewanie jest fascynujące, dziecinada sąsiaduje z kokieterią, bezbronność z wyrachowaniem. Jeszcze przed szkołą aktorską zetknęła się z teatrem tańca, to, wolno sądzić, procentuje siłą wyrazu, uzupełnia skąpy tekst, który krakowskiej królowej ofiarował Marian Pankowski w starej a nie grywanej sztuce. Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża; ma się z czego cieszyć reżyser jej debiutu, Adam Orzechowski.”

10. JUBILEUSZOWY SEZON SCENY LETNIEJ

Podczas wakacyjnych miesięcy na Scenie Letniej z powodzeniem zaprezentowaliśmy premierę spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz RANDKĘ Z FEMINISTĄ, SEANS, RESET, WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU, RAJ DLA OPORNYCH oraz LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI. Nasze spektakle obejrzało 14 tysięcy widzów!

Ponadto z okazji jubileuszu 18 sierpnia odbyło się uroczyste podsumowanie 10-lecia działalności Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Faktorii Kultury. Podczas gali Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, Janusz Wróbel uhonorował artystów, którzy najbardziej zaangażowali się w tworzenie wydarzeń kulturalnych na przestrzeni 10 lat działalności. Oficjalne podziękowania oraz dyplomy otrzymali: Adam Orzechowski, Joanna Kreft-Baka, Anna Kociarz, Marzena Nieczuja Urbańska, Jarosław Tyrański, Marek Tynda, Piotr Łukawski, Piotr Chys i Robert Ninkiewicz.

PRZEBUDOWA TEATRU WYBRZEŻE

W Teatrze Wybrzeże trwają prace budowlane, których efektem będzie kompleksowa modernizacja zespołu obiektów teatralnych zlokalizowanych w Gdańsku, w tym utworzenie sceny Stara Apteka, modernizacja istniejących scen Malarnia oraz Duża Scena, a także poprawa jakości przestrzeni ulicy Teatralnej. Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów, zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2021 rok. Od 2015 roku realizowany jest projekt pt. „Poprawa stanu zabytkowego budynku Starej Apteki z XVII wieku wraz Przejściem Bramnym i murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych”. Zadanie obejmuje budowę nowej sceny teatralnej na dziedzińcu wewnętrznym, w miejscu byłego Przejścia Bramnego, oraz przebudowę zabytkowego budynku Starej Apteki z adaptacją na foyer, które ma służyć zarówno nowo powstałej scenie Stara Apteka jak i istniejącej scenie Malarnia. W ramach projektu wykonywana jest także technologia teatralna oraz dostawy sprzętu i wyposażenia, powstaje także nowy, przeszklony łącznik pomiędzy nowym budynkiem a budynkiem głównym, z widokiem na Targ Węglowy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec października 2018. W listopadzie 2018 roku na deskach sceny Stara Apteka odbędzie się pierwsza premiera teatralna. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020. W maju 2018 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia obejmującego modernizację istniejącej sceny Malarnia. W wyniku inwestycji znacznie poprawi się stan techniczny obiektu, na cele kulturalne zaadaptowane zostanie niewykorzystane dotąd poddasze, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania technologii teatralnej. W efekcie komfort odbioru sztuki przez widzów ulegnie zdecydowanej poprawie. Obiekt zostanie włączony funkcjonalnie w kompleks budynków teatralnych, co zapewni widzom dostęp do infrastruktury oferowanej w pozostałych obiektach, a także ułatwi pracę pracownikom. Inwestycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 roku. W drugiej połowie 2019 roku Teatr Wybrzeże przystąpi do realizacji ostatniego etapu przedsięwzięcia tj. modernizacji Dużej Sceny Teatru. W ramach zadania wykonana zostanie kompleksowa przebudowa foyer - strefa wejściowa, toalety, strefa kas i szatni, zlikwidowana zostanie antresola - na piętro prowadzić będą efektowne schody oraz winda. Przebudowany zostanie układ widowni – zlikwidowane zostaną balkony a zastosowane przewyższenie zapewni optymalną widoczność ze wszystkich 342 miejsc. Dla usprawnienia komunikacji przebudowane zostaną także wejścia boczne do budynku. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termomodernizacyjnych, w tym wymianie fasady szklanej od strony Targu Węglowego, a także wprowadzeniu klimatyzacji znacznie zwiększy się komfort cieplny w obiekcie. Inwestycja będzie finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowany termin zakończenia tego zakresu prac to koniec 2021 roku. W wyniku realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia Teatr Wybrzeże będzie dysponował kompleksem teatralnym z prawdziwego zdarzenia, w którym funkcjonować będą cztery nowocześnie zaaranżowane sceny teatralne. Pozwoli to na radykalną poprawę warunków prowadzenia działalności artystycznej, poszerzenie oferty teatralnej oraz skierowanie jej do nowych grup widzów, w tym do osób z niepełnosprawnościami.

EDUKACJA

W minionym sezonie prowadziliśmy niezwykle intensywną działalność edukacyjną: zorganizowaliśmy m.in. 34 Warsztaty Teatralne do spektakli, a także 89 Lekcji Teatralnych, 129 tur Zwiedzania Teatru, 9 Lekcji Dramatu i 4 spotkania Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. We wszystkich 318 działaniach edukacyjnych uczestniczyło blisko 6,5 tysiąca osób!

INNE WYDARZENIA

Od 29 stycznia do 11 lutego trwały FERIE W TEATRZE WYBRZEŻE, w ramach których odbyło się 6 lekcji teatralnych, 13 tur zwiedzania teatru oraz kolejna edycja Rodzica w Teatrze. W wydarzeniach wzięło udział ponad 400 osób! Zajęcia poprowadził Piotr Piniecki oraz Weronika Łucyk.

W minionym sezonie zaprezentowaliśmy 8 LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI i wszystkie one cieszyły się dużym uznaniem ze strony naszej najmłodszej, ale również starszej publiczności. Wzięło w nich udział ponad 5 tysięcy widzów!

W zeszłym sezonie zorganizowaliśmy 8 edycji Rodzica w Teatrze, inicjatywy skierowanej do rodziców, którzy wcześniej ze względu na konieczność opieki nad małymi dziećmi nie mogli wybrać się do teatru. Z naszej oferty skorzystało ponad 100 osób.

Teatr Wybrzeże w sezonie 2017/2018 wziął udział w aż dwóch edycjach Programu KULTURA DOSTĘPNA. W ramach realizacji tych projektów w okresie od października 2017 do sierpnia 2018 zaprezentowaliśmy 5 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy dla osób niesłyszących i niedosłyszących, oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących i niedowidzących. Pokazom towarzyszyły warsztaty do spektakli. Udział w projekcie wzięło ponad 400 osób.

W minionym sezonie w ramach projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu odbyły się czytania sztuk: MOJA EPOKA, MOJA BESTIA Loli Blasco, FENIKS I JEGO PISKLĘ Andreasa Flourakisa, JESIEŃ PODDANYCH Nino Haratischwili, NIEZNOŚNIE DŁUGIE OBJĘCIA Iwana Wyrypajewa , WYDARZENIA Davida Greiga, ERNELLA Z WIZYTĄ U WOLFÓW Szabolcsa Hajdu. Udział w czytaniach wzięło niemal 500 osób.

10 października odbyła się uroczystość PRZEJŚCIA z jubileuszowego sezonu 2016/2017 w kolejny sezon artystyczny, PRZEJŚCIA po doprowadzonej już do stanu surowego całkiem nowej Starej Aptece, PRZEJŚCIA po minionych 70 latach naszej historii, zamkniętych w dwutomowym wydawnictwie TEATR WYBRZEŻE 1946-2017. KRONIKA oraz PRZEJŚCIA po naszych dziejach, ujętych przez tandem Paczocha/Orzechowski w formę spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA.

Premierze spektaklu DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA! towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu Autorzy naszych plakatów URODZINY 65 LAT / JUBILEUSZ 40 LAT. MACIEJ BUSZEWICZ DLA TEATRU WYBRZEŻE! I DLA INNYCH TEŻ!

Od 8 do 10 grudnia w Teatrze Wybrzeże trwał Festiwal DADA FEST- WARIACJA NO XXV zorganizowany z okazji 25-lecia Teatru Dada von Bzdülöw. Obchody w formie trzydniowego festiwalu były okazją do spotkania artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, oraz okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli.

Prapremierze spektaklu BELLA FIGURA towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu Autorzy naszych plakatów WIESŁAW WAŁKUSKI. FIGURY PIĘKNE. I NIEPIĘKNE TEŻ.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 23, 24 i 25 marca po raz 12. zorganizowaliśmy Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. W ich ramach odbyło się m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, gry terenowe, czytanie bajki SZELMOSTWA LISA WITALISA, Escape Room i szybkie kursy specjalizacji teatralnych. W 12. edycji Drzwi Otwartych uczestniczyło niemal tysiąc widzów.

12 maja Teatr Wybrzeże uczestniczył w akcji BILET ZA GROSZE w ramach, której bilet na spektakl MAPA I TERYTORIUM prezentowany 18 maja kosztował jedynie 300 groszy! Organizatorem akcji było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W dniach 14-20 maja odbyła się 9. edycja Festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY, którego współorganizatorem był Teatr Wybrzeże. W ramach Festiwalu zaprezentowaliśmy MAPĘ I TERYTORIUM w reżyserii Eweliny Marciniak, OSTATNIĄ TAŚMĘ w reżyserii Jarosława Freta z Teatru ZAR oraz DZIADY. NOC DRUGĄ w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin.

W kwietniu i maju trwała w naszym Teatrze WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK organizowana przez Fundację Zaczytani.org, w wyniku której zebraliśmy aż 14 kartonów książek, które trafiły do bibliotek w szpitalach.

Premierom RESETU i ŚWIĘTA WINKELRIDA. REWII NARODOWEJ towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu Autorzy naszych plakatów ŚWIĘTO PLAKATU MIROSŁAW ADAMCZYK plakaty różne RESET.

W dniach 25 sierpnia - 1 września trwał VII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2018. Podczas Festiwalu reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracowali nad projektami teatralnymi do których bazą były reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich pracę zakończył Maraton Non-Fiction - dwudniowy pokaz w formule work in progress. Podczas tegorocznej edycji Sopot Non-Fiction zaprezentowano również m.in. NIEWAŻKOŚĆ Wojciecha Farugi, SPRZEDAM Szymona Kaczmarka i NO MORE TEARS Iwo Vedrala.