Po prapremierze RUSKICH

Po prapremierze RUSKICH

Drodzy widzowie, 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się prapremiera RUSKICH Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, otwierająca jednocześnie działalność naszej nowej sceny Starej Apteki. Spektakl zainaugurował przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentację naszych wybrzeżowych spektakli związanych z tematyką niepodległościową. Przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!. Zapraszamy Państwa do przeczytania fragmentów recenzji i do obejrzenia naszej fotorelacji z prapremiery!

„Jak wiadomo teatr jest chwilą, ale powinien obchodzić ludzi. Mówić o rzeczach ważnych, budować świadomość, uczyć widzieć rzeczywistość, w której żyjemy, czy raczej wyostrzać spojrzenie na teatr, który się dzieje w rzeczywistości. Bohaterowie powinni być autentyczni, historie prawdziwe, a język żywy. Czy taki jest spektakl RUSCY? Moim zdaniem tak. [...] Ten spektakl robi więcej dobrego dla sprawy repatriantów niż uczone referaty i doktoraty.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Poruszający i świetnie zagrany spektakl, który dotyka wciąż aktualnego problemu repatriacji, a także kwestii naszej tożsamości narodowej.”

Marek Nowak, Informator Pomorza

„Choć sztuka powstała w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, spektakl jest ważny nie tylko z powodu aktualnej treści. To poruszająca, mimo że mocno edukacyjna próba przedstawienia fragmentu trudnej polskiej historii w sposób, który nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tej grozy. Współczując tym, których wywieziono ponad 80 lat temu do Kazachstanu, upomina się też o uwagę nad mijanymi przez nas dzisiaj przybyszami ze Wschodu, których śpiewny akcent słyszymy coraz częściej na naszych ulicach.”

Anna Umięcka, portal Gdansk.pl

„I Paczocha, i Orzechowski kładą mocny akcent na polską współczesność, stawiając pytanie: czy jesteśmy mentalnie gotowi na przyjęcie repatriantów? Czy widzimy w nich swoich czy obcych? I czy polskość zesłańców i rodaków znad Wisły jest tym samym? Odpowiedź jest bolesna dla obu stron. [...] RUSCY spodobają się miłośnikom teatralnej tradycji.[...] Warto wejść w ten świat.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„RUSCY wzruszają i delikatnie uczą nie tylko historii. Mają szansę – poprzez autentyczność, dosłowność wręcz tkanki tekstowej, wypchnąć widzowi z myślenia schematyzm i obudzić w nim empatię.”

Katarzyna Korczak, portal Nasz Gdańsk

„Spektakl jest wyważony, twórcom udało się uniknąć taniego moralizatorstwa. W efekcie powstało przedstawienie delikatne, mądre, prawdziwe i szczere. O Polsce, Polakach i odcieniach patriotyzmu, a może raczej miłości do ojczyzny. Choć główna bohaterka przeciw swojej Pani Polsce się buntuje, kocha ją bez granic.”

Maria Dworzecka, Teatralia Trójmiasto

„RUSCY to spektakl z jednej strony wyciszony, formalnie bardzo spokojny, kameralny. Z drugiej jednak, właśnie przez swoje wyciszenie i spokój, zmuszający do dyskusji na temat współczesnej polskości, odmieniany przecież obecnie przez wszystkie przypadki.”

Anna Jazgarska, portal teatralny.pl

„Obok spektaklu nie można przejść obojętnie. Ukazuje on nie tylko problem wojennych przesiedleńców, ale głównie trud repatriantów, którzy pragną powrócić do ojczyzny. Świetna gra aktorów oraz niepowtarzalna scenografia to ogromne atuty tej inscenizacji. Ze spektaklu możemy wyjść bogatsi nie tylko o kawałek historii i doświadczenia kulturalnego, ale również wzbogaceni o zrozumienie w stosunku do odmienności, innego społeczeństwa, a w szczególności do obcego człowieka.”

Zuzanna Chabierska , Dziennik Teatralny Trójmiasto