Po prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU

Po prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU

Wczoraj na Scenie Kameralnej odbyła się polska prapremiera DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło. Z radością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności, części krytyki teatralnej, a także zyskał uznanie obecnej na prapremierowym spektaklu autorki.

„Temat i metoda opowiadania zapowiadały, że DWÓCH W TWOIM DOMU na scenie zmieni się w rodzaj interwencyjnego politycznego dramatu. Ale w reżyserskiej realizacji Rudolfa Zioły stało się przede wszystkim psychologicznym studium uwięzienia. [...] Twórcy spektaklu mieli znakomity pomysł, by sztukę zamknąć dodanym prze z nich fragmentem sądowej mowy Niaklajeu, spokojnie, lekko nawet wypowiadanej przez Gzyla wprost do publiczności. O dziwo mówi to człowiek niezłamany, a po drugie mówi to poeta. Piękne świadectwo ludzkiego ducha."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Gorzka to komedia, bo wstrząsa i oburza tym, jak łatwo przekreśla się wszelkie nadzieje na demokrację i sprawiedliwość, nie mówiąc o szacunku dla człowieka."

Bronisław Tumiłowicz, Przegląd

„Na tle aktualnych manewrów na politycznej mapie Europy dualizm spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU nabiera nowego znaczenia. Nakreślony tu obraz jednostki jest nie tylko szarpaniem strun bolesnej opowieści o sytuacji całego społeczeństwa. Instrumentem wiodącym w tym dramaturgicznym przesłaniu jest bowiem uniwersalizm, przypowiastka o pozornej wolności na garnuszku totalitarnych ciągot ludzi, którzy stoją u władzy."

Anna Kołodziejska, Teatralia

„Pomysł wystawienia tej sztuki w Polsce był zatem ważnym apelem o pamięć. Ale w interpretacji Rudolfa Zioły stała się ona czymś więcej niż paradokumentalnym opisem brutalności białoruskiego reżimu. To „więcej" ma już zresztą swoją utrwaloną nazwę. Mówi się o tym „siła bezsilnych". Jest w tych bezsilnych wszystkich czasów coś, czego żadna zewnętrzna siła nie potrafi złamać."

Jarosław Zalesiński, Teatr

FOTORELACJA Z PRAPREMIERY DWÓCH W TWOIM DOMU