DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION

DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION

Miło nam poinformować, że spektakl DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło bierze udział w festiwalu SOPOT NON-FICTION. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.

O FESTIWALU

Sopot Non-Fiction to przegląd najciekawszych zjawisk w teatrze dokumentalnym, połączony z warsztatami dla profesjonalnych twórców. Przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski pracują nad projektami dramatów i przedstawień, inspirowanych prawdziwymi historiami. Materiałem są reportaże, materiały archiwalne, wywiady z autentycznymi bohaterami. W tegorocznej edycji weźmie udział 7 zespołów, które zajmą się m.in. tematem polskiego himalaizmu, sytuacją imigrantów szukających azylu w Polsce oraz problemem wojennej traumy. Szwajcarska reżyserka Joséphine de Weck przygotuje specjalnie dla festiwalu instalację dźwiękową w pociągach SKM, opartą na wywiadach z trójmiejskimi maszynistami. Festiwal zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction na Scenie Kameralnej w Sopocie (5, 6 września), podczas którego uczestnicy rezydencji przedstawią swoje warsztatowe prace w rozwoju.

O SPEKTAKLU

Punktem wyjścia DWÓCH W TWOIM DOMU stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010). Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc. Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako „komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

Jelena Griemina
DWÓCH W TWOIM DOMU
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Rudolf Zioło
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Stochalska
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Grzegorz Gzyl (Władimir Nieklajew), Magdalena Boć (Olga Nieklajewa), Jakub Mróz (Pierwszy), Piotr Łukawski (Drugi).

Prapremiera: 24 sierpnia na Scenie Kameralnej w ramach Festiwalu Literacki Sopot

Czas: 1 godzina 10 minut (bez przerw)