PLAC BOHATERÓW na Scenie Malarnia

PLAC BOHATERÓW na Scenie Malarnia

20 listopada na Scenie Malarnia odbyła się premiera PLACU BOHATERÓW Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumińskiego.

Tytułowy Plac Bohaterów (Heldenplatz), to miejsce, na którym w roku 1938 przemawiał do tłumów Adolf Hitler po aneksji Austrii przez Niemcy. Miejsce ważne, obarczone znaczeniami i wyrzutami sumienia znacznej części społeczeństwa. To także miejsce, przy którym w tamtym historycznym czasie mieszkała rodzina profesora Schustera. Ryk tysięcy gardeł, koszmarne głosy z przeszłości bohaterowie Bernharda słyszą nieustannie, mimo upływu lat. Czy ich obawy i resentyment z przeszłości są jedynie ich lękami? Czy za owym lękiem kryje się jakieś mordercze w skutkach przeczucie?

W swoim ostatnim dramacie Thomas Bernhard wdziera się w nieuświadomione lub wyparte traumy narodowe, prowokuje i z właściwą sobie zjadliwością i przenikliwością atakuje zakłamaną rzeczywistość, a także bada kondycję ludzi wykluczonych, kondycję rodziny Schusterów, której życie w sposób tragiczny i nierozerwalny splotło się z polityką i historią.

Franciszek Szumiński o spektaklu: „Trwa rosyjska napaść na Ukrainę, populizm i głupota wlewają się w nasze życie każdą możliwą szczeliną. Sprawy polityczne i społeczne infekują tkankę codziennego życia, wielu żyjącym niedaleko nas po prostu rozrywają życie. PLAC BOHATERÓW jest próbą przeniknięcia w to miejsce, gdzie to co polityczne, społeczne, narodowe czy zbiorowe, przecina się z tym co osobiste, intymne, prywatne. Nieświadoma mitologia narodowa trwa, jest głęboko obecna, im mocniej jest wypierana tym silniej wpływa na nasze postawy dzisiaj, na życie rodzinne, na kontakty z bliskimi, na życiowe decyzje. Rodzina Schusterów jest jak pryzmat przez który możemy spojrzeć na świat dzisiaj i na samych siebie.”

Thomas Bernhard
PLAC BOHATERÓW
Przekład: Grzegorz Matysik
Reżyseria i dramaturgia: Franciszek Szumiński
Scenografia i kostiumy: Natalia Kozłowska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekcje video: Stanisław Zaleski
Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan Ciepielewski
Projekt plakatu: Jacek Staniszewski

W spektaklu występują: Dorota Kolak - Profesor Anna Schuster - siostra zmarłego profesora, Robert Ciszewski - Robert Schuster - syn zmarłego profesora, Katarzyna Z. Michalska - Olga Schuster - córka zmarłego profesora, Grzegorz Otrębski - Łukasz Schuster - syn zmarłego profesora, Marzena Nieczuja Urbańska - Jadwiga Schuster - żona zmarłego profesora, Jarosław Tyrański - Profesor Liebig, Monika Chomicka-Szymaniak - Pani Liebig, Piotr Chys - Pan Landauer, Małgorzata Brajner - Pani Zittel, Karolina Kowalska - Herta oraz Krzysztof Matuszewski - Profesor Józef Schuster (wideo).

Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent-sufler: Agnieszka Szczepaniak
Zdjęcia: Bartek Warzecha

Premiera: 20 listopada 2022 roku na Scenie Malarnia
Kolejne spektakle: 22 listopada oraz 15, 16, 17 i 18 grudnia na Scenie Malarnia

Czas: 3 godziny (dwie przerwy).