W Teatrze Telewizji zostanie wyemitowany najczęściej nagradzany spektakl Teatru Wybrzeże ostatnich lat - „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego i Justyny Bilik, w reż. Marcina Wierzchowskiego.
EMISJA
Program TVP 1
Część I: 2 grudnia o godz. 20:30
Część II: 9 grudnia o godz. 20:30
O SPEKTAKLU
W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.
OSOBY TWÓRCZE
Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz
Projekt plakatu: Arobal
WYSTĘPUJĄ
Karolina Kowalska - Zofia Paluchowa z d. Franczak,
Piotr Biedroń - Maciej Paluch,
Marzena Nieczuja Urbańska - Marianna Franczakowa z d. Ziółko,
Katarzyna Dałek - Aniela Szczupak z d. Franczak,
Maciej Konopiński - Kasper Szczupak,
Marek Tynda - Piotr Stachiewicz,
Justyna Bartoszewicz - Oskarżycielka / Kaśka „Lilka” Żołdaniowa z d. Ziółko,
Grzegorz Otrębski - Obrońca / Ksiądz Antoni Siuda.
Asystentka reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
★ Honorowa Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku 2023.
★ Nagroda Specjalna Miasta Gdańska dla Teatru Wybrzeże.
★ Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Marcina Wierzchowskiego „za zbudowany z rozwagą, ale odważnie, mocny i ponadczasowy w przekazie spektakl.
★ Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza dla Karoliny Kowalskiej „za świetny warsztat aktorski, intuicję sceniczną, wielopoziomową, niezwykle emocjonalną i przejmującą tytułową rolę Pięknej Zośki w spektaklu Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże”.
★ Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Piotra Biedronia „za niezwykle dojrzałą i wiarygodną, świetnie zbudowaną, budzącą trwogę, ale i współczucie kreację Macieja Palucha”.
★ Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Piotra Biedronia.
★ Grand Prix 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Karoliny Kowalskiej za rolę Zofii Paluchowej w spektaklu „Piękna Zośka” w reż. Marcina Wierzchowskiego.
★ Nagroda Aktorska 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Piotra Biedronia za rolę Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
★ Honorowa nagroda im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych, Marcina Wierzchowskiego za spektakl „Piękna Zośka”.
★ Nagroda dla zespołu aktorskiego w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
★ Nagroda dla Anety Jankowskiej za choreografię w spektaklu „Piękna Zośka” w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
★ Nagroda im. Jana Świderskiego dla Piotra Biedronia i Karoliny Kowalskiej (ex aequo) w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.