PIĘKNA ZOŚKA w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!

PIĘKNA ZOŚKA w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!
PIĘKNA ZOŚKA reż. Marcin Wierzchowski

Piękna Zośka w reż. Marcina Wierzchowskiego bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!

Spektakl znalazł się w finale konkrusu. Werdykt konkursowego jury zostanie ogłoszony 1 lipca 2024 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Autorami scenariusza są Justyna Bilik i Marcin Wierzchowski. Za dramaturgię odpowiedzialny jest Maciej Bogdański. Gratulujemy i trzymamy kciuki za wszystkich twórców w konkursie!

O KONKURSIE


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

MKIDN 01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo.pngit_20lat___mini.jpglogo-okwpsw kopia.jpg

O SPEKTAKLU

W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.

Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski, Marek Tynda.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko

Premiera: 7 lipca 2023 roku na Scenie Malarnia

WIĘCEJ INFORMACJI O SPEKTAKLU


 

Opublikowano: