Ósma LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Ósma LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na ósmą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w niedzielę, 19 października o godzinie 13.00 na Dużej Scenie oraz w niedzielę, 26 października o godzinie 13:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Tematem 8. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie opowiadanie PRZYJACIEL AUTOMATEUSZA Stanisława Lema ze zbioru BAJKI ROBOTÓW. Lekcję poprowadzą: Anna Kociarz, Piotr Chys, Jacek Labijak i Krzysztof Matuszewski.

Po każdej Lekcji odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej Lekcji wynosi 11 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje). Istnieje również możliwość zakupu karnetu na wszystkie Lekcje w sezonie 2014/2015. Koszt karnetu wynosi 88 zł. Ilość karnetów jest ograniczona.

O OPOWIADANIU PRZYJACIEL AUTOMATEUSZA

Automateusz, dość ludzki robot, sprawia sobie, drogą kupna, przyjaciela, na wskroś racjonalnego robota Wucha. Wsadza go sobie następnie - zgodnie z przeznaczeniem - do ucha, by ten umilał mu czas i służył racjonalną radą. Zgodna koegzystencja kończy się fundamentalnym konfliktem filozoficznym o wymiarze nad wyraz "ludzkim", gdyby nie to, że bohaterami historii są roboty.

Michał Derlatka o ósmej LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI: „PRZYJACIEL AUTOMATEUSZA to historia o tym, że szanse jak jedna na milion dość często się spełniają, i że czasem nie warto być zbyt racjonalnym. To bajka o mankamentach racjonalizmu i potędze nadziei. A gdzie tu niegrzeczność, zapytacie, przecież to LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI? Otóż: niegrzeczny reżyser postanowił dać Wam, drodzy widzowie, lekcję niegrzeczności swoją postawą i niegrzecznie wybrał historię nie na temat. Ma nadzieję, że się Wam spodoba."

Stanisław Lem (ur. 1921 zm. 2006) - jeden z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy, filozof, czołowy przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej. Do najbardziej znanych jego dzieł należy SOLARIS, cykl BAJKI ROBOTÓW czy OPOWIEŚCI O PILOCIE PIRXIE.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek oraz karnetów na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki lub karnetu).