Koncert TRAUMA THEATER - THEATER DER LIEBE - jest zarazem premierą najnowszej płyty Ola Walickiego, jak i pierwszą prezentacją jego nowego zespołu w skład którego wchodzą: Mikołaj Trzaska, Kalle Kalima i Christian Lillinger. Na to muzyczno-teatralne wydarzenie zapraszamy 1 marca. Współorganizatorem koncertu jest Teatr Wybrzeże.
W latach 2003-2007 Olo Walicki skomponował i zrealizował muzykę do spektakli Ingmara Villqista: SPRAWA MIASTA ELLMIT, HELMUCIK (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), OSKAR I RUTH (Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały w Katowicach), KOMPOZYCJA W SŁOŃCU (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni). Kompozycje powstałe dla potrzeb tych spektakli okazały się na tyle ciekawymi i niezależnymi utworami, że doczekały się indywidualnego wydania. Podczas koncertu towarzyszącego premierze płyty, usłyszymy - obok brzmień instrumentów - także głosy aktorów czytających fragmenty tekstów.
Koncert towarzyszący premierze płyty TRAUMA THEATER - THEATER DER LIEBE , 1 marca, godz. 20.00, Teatr Wybrzeże, Duża Scena
Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach Teatru Wybrzeże.
Olo Walicki
kontrabas
Kontrabasista, kompozytor, aranżer, urodzony w 1974 w Gdańsku. Debiutował na scenie jako szesnastolatek grając w zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzolem i Jackiem Olterem. W tamtym okresie współpracował z artystami tworzącymi nurt określany jako scena yassowa, takimi jak Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, a także z wieloma muzykami związanymi z jazzem bardziej tradycyjnym, m.in. z Leszkiem Możdżerem. Dzięki wszechstronności stylistycznej przez wiele lat współtworzył m.in. takie zespoły jak Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, free jazzowy Łoskot, popowo-alternatywną Szwagierkolaskę czy Oczi Cziorne.
Od roku 2000 Olo Walicki tworzy autorskie projekty. W 2004 wydał album METALLA PRETIOSA, z własnymi kompozycjami w aranżacji na trio jazzowe i kwartet dęty, z Leszkiem Możdżerem, Mauricem de Martin i The Gdansk Philharmonic Brass. W maju 2007 otrzymał Statuetkę Gryfa Pomorskiego - Pomorską Nagrodę Artystyczną, za płytę OLO WALICKI KASZEBE, gdzie jego kompozycjom towarzyszą teksty w języku kaszubskim; zrealizowaną z Piotrem Pawlakiem, Damroką Kwidzińską (autorką tekstów), Marią Namysłowską, Karoliną Amirian, Cezarym Paciorkiem i Kubą Staruszkiewiczem. Walicki brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów oraz w nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Od 2003 współpracuje z dramaturgiem i reżyserem Ingmarem Villqistem.
Mikołaj Trzaska
klarnet, sax
Urodzony w Gdańsku w 1966 roku, saksofonista i klarnecista basowy. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem.
Obecnie realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonującego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka, North Quartet Petera Brötzmanna oraz tria współtworzonego razem z Clementyną Gasser i Michaelem Zerangiem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermarkiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Thomasem Claytonem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem.
Kalle Kalima
gitara
Urodzony w 1973 w Hesinkach, w Finlandii, gitarzysta i kompozytor. Swoją podróż do wnętrza dźwięku rozpoczął od lekcji pianina w wieku lat sześciu. Pięć lat później zamienił pianino na gitarę i nigdy już nie wracał do tego, co było wcześniej. Studiował w Akademii Sibeliusa w Helsinkach i w Konserwatorium Hannsa Eislera w Berlinie, pod kierunkiem m.in. Raoul Björkenheima i Johna Schrödera. Kiedy zamieszkał w Berlinie doznał olśnienia, które zaowocowało u niego nowym podejściem do muzyki improwizowanej. Kalle Kalima współpracował dotąd m.in. z Tomaszem Stańko, z saksofonistą Juhani Aaltonen, pianistą Heikki Sarmanto, basistami Sirone, Teppo Hauta-Aho, Carlosem Bica, Edem Schullerem, gitarzystą Marc Ducretem, kompozytorem Simonem Stockhausenem oraz wokalistką Lindą Sharrock. Grywa też z Jimi Tenorem, fińską gwiazdą muzyki underground. Współtworzy takie grupy jak Johnny La Marama, Klima Kalima, Momentum Impakto, stworzył też projekt solowy, Kalle Kalima Pantasonic. W ostatnich latach Kalle Kalima koncertuje intensywnie w Europie, a także w Afryce, Azji i USA.
Christian Lillinger
perkusja
Urodzony w 1984 w Lübben, w Niemczech. Grę na perkusji rozpoczął w wieku lat trzynastu, w latach 2000-2004 studiował u Güntera „Baby" Sommera, w Dreźnie. W latach 2001-2003 był członkiem „Bujazzo" pod kierownictwem Petera Herbholzheimera. W 2000 wygrał Międzynarodowy Konkurs Improwizacji w Lipsku. Od roku 2002 współpracuje intensywnie z grupą Hyperactive Kid. W 2008 stworzył własny band, Grund, w kwietniu 2009 materiał ukazał się na płycie, wydanej przez label Clean Feed.
Występuje jako solista i jest członkiem m.in. takich grup jak Joachim Kühn Trio, Rolf Kühn Quartet, Vierergruppe Gschlößl, E und U Mann, Ember, Duo Sommer oraz Duo Lillinger, Schmittmenge Meier, The Vanguard, Wanja Slavin Quartet, Wanja Slavin Sextet, John Schröder Quartet, Tobias Delius Trio, Spoom. Grał również z takimi muzykami jak Gerd Dudek, Mederic Collingnon, Claudio Puntin, Rudi Mahall, John Schröder, Mack Goldsbury, Jonas Westergaard, Daniel Erdmann, Hendrik Walsdorff, Gebhard Uhllmann, Ernst Ludwig Petrowski, Urs Leimgruber, Günther „Baby" Sommer, Paulo Cardoso, Manfred Schoof, Claudio Puntin, Simon Nabatov, Tobias Delius, Frank Gratkowski and Axel Dörner, Barre Phillips, Alexander von Schlippenbach. Od 2003 Lillinger mieszka w Berlinie, pracując jako muzyk i kompozytor.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.