NORA Ibsena w reżyserii Radosława Rychcika bierze udział w konkursie 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych! Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą niedzielę, 19 września o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
O FESTIWALU
Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy festiwal teatralny w Polsce, jedyny, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej. Festiwal ma charakter konkursowy – powołane przez organizatorów jury wyłoni spośród zaproszonych aktorów laureatów wyróżnień, nagród specjalnych oraz nagrody głównej – Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych.
O SPEKTAKLU
Nora jest gospodynią domową, perfekcyjną panią domu, której spełnienie zależy od satysfakcji męża. Nie pracuje, nie zarabia, wychowuje dzieci. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję „lalki”. Postanawia odejść od męża, zostawić dzieci i opuścić dom. Nora stała się ikoną samostanowienia, wolności ku samorealizacji, której warunkiem jest bycie w prawdzie z sobą samym. Wyjście z domu jest aktem narodzin, buntowniczym i heroicznym zarazem. Ibsenowska postać stała się patronką słusznych rozwodów, rozstań, które przynoszą wyzwolenie samopoznania.
„Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże przekonuje, że NORA Henrika Ibsena ani trochę się nie zestarzała. Przeciwnie - dzisiaj tekst poświęcony kobiecie, która dojrzewa do walki o godność osobistą i swoją pozycję społeczną, wydaje się boleśnie aktualny. [...] NORA Teatru Wybrzeże jest spektaklem na ważny temat, przeprowadzonym w sposób bardzo konsekwentny. To misternie utkana opowieść, w której awans społeczny, feminizm i ludzkie słabości są połączone rozmyślnie poprowadzoną przez Radosława Rychcika siecią zależności.”
Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl
Henrik Ibsen
NORA
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria i opracowanie tekstu: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
Muzyka: Michał Lis
Video: Piotr Lis
Układ choreograficzny: Dorota Androsz
Projekt plakatu: Maja Wolna
W spektaklu występują: Grzegorz Gzyl - Mecenas Helmer, Dorota Androsz - Nora, jego żona, Robert Ninkiewicz - Doktor Rank, Katarzyna Kaźmierczak - Pani Linde, Cezary Rybiński - Adwokat Krogstad.
Asystent reżysera: Dorota Androsz
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes
Premiera: 23 października 2020 roku w Starej Aptece
Czas: 1 godzina 20 minut (bez przerw)
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.