Nominacje w konkursie IDOL

Nominacje w konkursie IDOL

Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został nominowany w konkursie IDOL 2023 organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych. Teatr nominowano w kategorii: Instytucja otwarta dla niewidomych, a nasza specjalistka ds. edukacji Weronika Łucyk otrzymała indywidualną nominację w kategorii Idol środowiska.

Zachęcamy do głosowania: www.idol.szansadlaniewidomych.org

Głosowanie jest bezpłatne, można oddać głosy w kilku kategoriach. Głosowanie trwa do 8 maja.

UZASADNIENIE NOMINACJI

Teatr Wybrzeże od 2016 roku realizuje cykliczne pokazy spektakli z audiodeskrypcją. Dzięki audiodeskrypcji Teatr udostępnił swój różnorodny i lubiany repertuar osobom z niepełnosprawnością wzroku. Każdemu z opracowanych spektakli towarzyszą działania edukacyjne. Projekt cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W 2022 roku wzięliśmy udział w kolejnym projekcie – KULTURA BEZ BARIER, co pozwoliło na poszerzenie oferty spektakli dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku o kolejne tytuły. W repertuarze znalazło się już około 30 tytułów z audiodeskrypcją oraz ponad 35 integracyjnych warsztatów teatralnych. W 2017 roku zajęliśmy II miejsce w konkursie IDOL w kategorii Firma/Instytucja, a 2019 roku I miejsce w kategorii Placówka Kultury w Województwie Pomorskim.

Weronika Łucyk – specjalistka ds. edukacji w teatrze Wybrzeże. Była koordynatorką pierwszej edycji programu KULUTRA DOSTĘPNA, w ramach którego w teatrze udostępniono po raz pierwszy spektakle z audiodeskrypcją. Od 6 lat prowadzi warsztaty teatralne dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Celem zajęć jest pobudzenie kreatywności, integracja, a także wymiana myśli. Każdy warsztat powiązany jest z problematyką spektaklu prezentowanego z audiodeskrypcją, dzięki czemu odbiorcy mogą poszerzyć swoją perspektywą odbiorczą. Od trzech lat tworzy też teksty audiodeskrypcji do spektakli udostępnianych w Teatrze Wybrzeże oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W 2022 stworzyła słuchowisko z podopiecznymi Fundacji Aktywni na pomoc (osoby niewidome, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi).