Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

Teatr Wybrzeże zdominował listę nominacji do nagrody POMORSKIE SZTORMY! Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski i Adam Orzechowski zostali nominowani w kategorii Człowiek Roku w Kulturze, Magdalena Gorzelańczyk i Agata Woźnicka w kategorii Odkrycie Roku w Kulturze, otwarcie Sceny Stara Apteka oraz spektakle - ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i TROJANKI - zostały nominowane w kategorii Wydarzenie Kulturalne!

O NAGRODZIE

POMORSKIE SZTORMY to plebiscyt organizowany przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, w którym nagradzane są m.in. najważniejsze osoby i wydarzenia w świecie biznesu, kultury i sportu w Województwie Pomorskim w minionym roku. Laureatów POMORSKICH SZTORMÓW poznamy 27 marca w Muzeum Emigracji w Gdyni. Kto wygra? W kategorii Wydarzenie Kulturalne to zależy również od Państwa! Zapraszamy do głosowania na stronie www.pomorskiesztormy.pl W pozostałych kategoriach zwycięzców wskaże kapituła.

UZASADNIENIE NOMINACJI W KATEGORII WYDARZENIE KULTURALNE [głosowanie]

Otwarcie sceny Stara Apteka

„Piąta scena Teatru Wybrzeże otwarta po kilkuletnim remoncie. To nowa, kameralna przestrzeń przeznaczona na małe spektakle (RUSCY, WIĘZI, LITTLE PONY, ZACZAROWANA KRÓLEWNA) oraz na spotkania okołoteatralne.

ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże

„To nowocześnie zainscenizowana historia młodziutkiej królowej Jadwigi, która ma się stać żoną litewskiego księcia Jagiełły. Reżyserem spektaklu jest dyrektor Teatru Wybrzeże - Adam Orzechowski.”

TROJANKI Jana Klaty w Teatrze Wybrzeże

„Po 14 latach Klata wrócił do gdańskiego Teatru Wybrzeże, by wyreżyserować TROJANKI według tekstu Eurypidesa, opowiadające o upadku starożytnej Troi. Osią dramaturgiczną spektaklu jest tragedia Hekabe, królowej Troi, która po zdobyciu miasta przez Greków traci nie tylko pozycję i kolejnych członków rodziny.”

UZASADNIENIE NOMINACJI W KATEGORII CZŁOWIEK ROKU W KULTURZE [zwycięzców wskaże kapituła]

Dorota Kolak - aktorka teatralna i filmowa od lat związana z Teatrem Wybrzeże. W 2018 roku zagrała główną rolę w TROJANKACH Jana Klaty (Hekabe) wystawianych na deskach gdańskiej sceny, grała w WYJEŻDŻAMY Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie) obok m.in. Magdaleny Cieleckiej, Agaty Buzek, Ewy Dałkowiej i Andrzeja Chyry. Aktorkę można też było zobaczyć na dużym ekranie w filmie Kingi Dębskiej ZABAWA, ZABAWA.

Krzysztof Matuszewski - aktor teatralny i filmowy, od 1983 roku związany z Teatrem Wybrzeże. Współpracował z takimi twórcami jak Jan Klata, Ewelina Marciniak, Adam Nalepa. W 2018 zagrał jedną z głównych ról - Jagiełłę - w ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY w reżyserii Adama Orzechowskiego. Można go było także zobaczyć w RUSKICH (reż. Adam Orzechowski) czy w TROJANKACH (reż. Jan Klata).

Adam Orzechowski - reżyser teatralny a od 2006 roku dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W minionym roku na gdańskiej scenie wyreżyserował trzy spektakle: ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY, DAMY I HUZARY albo Play Fredro i RUSKICH. Ten ostatni spektakl zainicjował działalność nowootwartej sceny - Stara Apteka.

UZASADNIENIE NOMINACJI W KATEGORII ODKRYCIE ROKU W KULTURZE [zwycięzców wskaże kapituła]

Magdalena Gorzelańczyk - aktorka teatralna i filmowa. Znana z brawurowej roli Jadwigi w spektaklu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i Wiery w RUSKICH (reż. Adam Orzechowski) oraz Polykseny w TROJANKACH (reż. Jan Klata).

Agata Woźnicka - aktorka teatralna od niedawna związana z Teatrem Wybrzeże. Pomimo że występuje w rolach drugoplanowych to jej charyzma przyciąga uwagę widzów. Wcieliła się m.in. w Zofię w DAMACH I HUZARACH albo Play Fredro (reż. Adam Orzechowski) i Nataszę w RUSKICH (reż. Adam Orzechowski).