Miło nam poinformować, że Józef Kowalewski otrzymał nagrodę Festiwalu Dwa Teatry za twórczą realizację telewizyjną ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
Premiera ZMIERZCHU BOGÓW na antenie TVP Kultura odbyła się 31 maja 2011 roku. Rejestracja spektaklu odbyła się 6 i 7 maja 2011 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Urząd Miasta Gdańska i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
O SPEKTAKLU
ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.
Za reżyserię ZMIERZCHU BOGÓW Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2009/2010. Nagrody przyznało także jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - nagroda aktorska dla Doroty Kolak i nagroda dla Barbary Hanickiej za najlepszą scenografię. ZMIERZCH BOGÓW otrzymał również Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego spektaklu 2009 roku.
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.