Nagroda Neptuna dla Jana Klaty!

Nagroda Neptuna dla Jana Klaty!

Aktorka Maja Ostaszewska, profesor Krzysztof Pomian i reżyser Jan Klata zostali laureatami Nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny!

Jan Klata w Teatrze Wybrzeże do tej pory wyreżyserował H. i FANTA$EGO. Już 8 września na Dużej Scenie odbędzie się premiera jego kolejnego gdańskiego spektaklu - TROJANEK Eurypidesa.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

UZASADNIENIE

„W swoim teatrze Jan Klata wydaje wojnę gnuśności, lenistwu, rutynie, cieplutkiemu zadomowieniu w tym, co mile, oswojone i lubiane, lękowi przed tym, co nowe, obce i nieznane. Nie interesuje go teatr relaksujący. Nie zaprasza na swoje spektakle widzów, którzy szukają rozrywki i ukojenia. Zaprasza wszystkich, dla których teatr jest terenem poszukiwań, sporu, walki, a także tych, którzy dotąd nigdy do teatru nie chodzili.”

O NAGRODZIE

Neptuny to nagrody przyznawane polskim i zagranicznym twórcom, którzy swoją działalnością artystyczną nawiązują do gdańskiej tradycji bądź współczesności, istotnie wzbogacając kulturową historię miasta, poprzez odniesienia do wartości wolności i solidarności. Neptuny przyznawane są od 2006 roku. W poprzednich latach nagrody otrzymali m.in. Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Jan A.P. Kaczmarek, Volker Schlöndorff, Andrzej Wajda.