NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Miło nam poinformować, że spektakl NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz bierze udział w konkursie 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Zapraszamy!

Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy festiwal teatralny w Polsce, jedyny, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej. Udział zespołów teatralnych w festiwalu ma charakter konkursowy, a powołane przez organizatorów jury przyznaje statuetkę Wojciecha i nagrody za role pierwszoplanowe i drugoplanowe, za kreacje zespołowe, a także nagrody specjalne. W tym roku jurorami będą aktorki: Ewa Kaim ze Starego Teatru w Krakowie i Ewa Wencel z warszawskiego Teatru Kwadrat oraz reżyserzy: Adam Nalepa, Paweł Szkotak i Waldemar Zawodziński.

O SPEKTAKLU

NA POCZĄTKU BYŁ DOM to historia Myry (alter ego Doris Lessing), kobiety liberalnej, niezależnej, kochającej wolność, która przez całe swoje życie walczyła o socjalistyczne ideały. Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości ale z prostym faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków i poświęceń, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest stabilność i bezpieczeństwo, poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z lekkim zażenowaniem obserwuje swoją starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a Myra nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę, przykładowego reprezentanta tak zwalczanej przez nią klasy mieszczańskiej.

„Augustynowicz zaufała sile tekstu Doris Lessing - to jemu podporządkowana jest reżyseria, świetna gra aktorska czy prosta i funkcjonalna scenografia Marka Brauna. I wybory reżyser okazały się jak najbardziej słuszne. Anna Augustynowicz stworzyła interesujące, zabawne i mądre jednocześnie widowisko."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Doris Lessing
NA POCZĄTKU BYŁ DOM
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Opracowanie muzyczne: Jacek Wierzchowski
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke

Występują: Mirosław Baka (Philip Durrant), Joanna Bogacka (Milly Boles), Piotr Chys (Sandy Bolles), Piotr Domalewski (Tony Bolton), Krzysztof Gordon (Mike Ferris), Dorota Kolak (Myra Bolton), Emilia Komarnicka (Rosemary).

Prapremiera: 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)