Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Wybrzeże

Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru serdecznie zapraszamy na czytania sztuk nagrodzonych w Konkursie na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi, wernisaż wystawy upamiętniającej Lucynę Legut i Stanisława Michalskiego oraz na Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże, w ramach których już po raz czwarty odkryjemy przed Państwem na co dzień skrywane tajemnice sceny.

CZYTANIA DRAMATÓW

W ramach obchodów Roku Heweliusza oraz Międzynarodowego Dnia Teatru serdecznie zapraszamy na czytania sztuk nagrodzonych w Konkursie na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi, zorganizowanym przez Urząd Miasta Gdańska i Teatr Wybrzeże. Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się czytanie sztuki ELŻBIETA H. Anny Wakulik, przygotowane przez Katarzynę Kalwat. Jutro o godzinie 18.00 również na Scenie Malarnia odbędzie się czytanie HEWELIUSZA I TEMPONAUTÓW Przemysława Jurka, przygotowane przez Jakuba Roszkowskiego. Obie te sztuki zajęły ex aequo trzecie miejsce w konkursie. W niedzielę o godzinie 17.00 w Czarnej Sali, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Teatru, będzie miało miejsce czytanie sztuki SELENOGRAFIA, która zajęła drugie miejsce w konkursie. Jej autorem i jednocześnie reżyserem czytania jest Krzysztof Prus. Wstęp na wszystkie czytania jest wolny.

Anna Wakulik
ELŻBIETA H
Reżyseria: Katarzyna Kalwat
Czytają: Dorota Androsz, Ewa Jendrzejewska, Emilia Komarnicka

Przemysław Jurek
HEWELIUSZ I TEMPONAUCI
Reżyseria: Jakub Roszkowski
Czytają: Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Robert Ninkiewicz, Wanda Skorny, Marek Tynda, Jarosław Tyrański.

Krzysztof Prus
SELENOGRAFIA
Reżyseria: Krzysztof Prus
Czytają: Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Krzysztof Matuszewski. Maria Mielnikow-Krawczyk, Maciej Szemiel.

WYSTAWA UPAMIĘTNIAJĄCA LUCYNĘ LEGUT I STANISŁAWA MICHALSKIEGO

W niedzielę o godzinie 18.00 dla uczczenia święta ludzi sceny zapraszamy do foyer głównego Teatr Wybrzeże na wernisaż wystawy LUCHA z Beskidu. STASZEK z Wilna. TWARZE WYBRZEŻA dokumentującej sceniczny dorobek Lucyny Legut i Stanisława Michalskiego, zmarłych niedawno wybitnych aktorów związanych z naszym teatrem przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Wystawę będzie można oglądać codziennie od 12.30 do 17.00, a z ważnymi biletami także przed spektaklem. Wstęp wolny.

Lucyna Legut (ur. 1926 roku zm. 2011 roku) - aktorka, malarka, pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci. W 1950 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1945-1947 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1951-1956 była aktorką Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W 1956 roku została aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku. Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, m.in. Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę SZEWCACH Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera, Mary w ZABAWIE JAK NIGDY w reżyserii Jerzego Golińskiego, Piekarzową w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego oraz Dorotę w MATCE Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca i Marthę w KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego. Z grą aktorską łączyła twórczość literacką. Debiutowała w 1960 roku książką dla dzieci pt. ŚWIERSZCZE MAJĄ SKLEP Z INSTRUMENTAMI. Rok później debiutowała jako autorka dramatyczna, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką ZŁODZIEJ SERC. Została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Stanisław Michalski (ur. 1932 roku zm. 2011 roku) - aktor. W roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i od początku sezonu 1955/56 był nieprzerwanie związany z Teatrem Wybrzeże, również jako jego dyrektor artystyczny i naczelny (1988-1993). Role które zyskały mu uznanie to m.in. Agent w JONASZU I BŁAŹNIE w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James w LADACZNICY Z ZASADAMI w reżyserii Zygmunta Hübnera, Severino w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego, Edek, a potem Stomil w TANGACH w reżyserii Piotra Paradowskiego i Marcela Kochańczyka, kilka ról w TRAGEDYI O BOGACZU I ŁAZARZU w reżyserii Tadeusza Minca, Patiomkin w TERMOPILACH POLSKICH i tytułowy Otello w reżyserii Marka Okopińskiego, Fikalski w DOMU OTWARTYM w reżyserii Jerzego Kreczmara, Schmitz w BIEDERMANNIE I PODPALACZACH w reżyserii Stanisława Różewicza, Ojciec w BIAŁYM MAŁŻEŃSTWIE w reżyserii Ryszarda Majora, Czepiec w WESELU i Cześnik w ZEMŚCIE w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, Bukara w PRZEDSTAWIENIU HAMLETA WE WSI GŁUCHA DOLNA w reżyserii Kazimierza Kutza, Danton w SPRAWIE DANTONA w inscenizacji Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego, Money w OPOWIEŚCIACH HOLLYWOODU i Iwan Timofiejewicz w BAŁAŁAJKINIE I SPÓŁCE w reżyserii Kazimierza Kutza, Ojciec w PUŁAPCE i tytułowy Wallenstein w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Sorin w MEWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i dwie jego ostatnie Wybrzeżowe role: Starikow w OŻENKU w reżyserii Adama Orzechowskiego i Majordomus w BALU MANEKINÓW w reżyserii Ryszarda Majora. Ukoronowaniem jego kariery był przyznany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Order Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, a także, dla uczczenia jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, Nagroda Gryfa przyznana przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

DRZWI OTWARTE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. Już po raz czwarty odkryjemy przed Państwem na co dzień skrywane tajemnice sceny oraz otworzymy podwoje teatralnych pracowni.

Jutro w godzinach od 11.00 do 15.00 zapraszamy do zwiedzania nowej siedziby Sceny Kameralnej w Sopocie, a dokładnie sceny wraz z wyposażeniem technicznym oraz zaplecza scenicznego: garderoby i pracowni charakteryzacji.

W niedzielę zapraszamy do Gdańska, do budynku głównego Teatru Wybrzeże. W godzinach od 11.00 do 15.00 będą mogli Państwo zwiedzić Dużą Scenę wraz z zapleczem scenicznym, garderoby, pracownię krawiecką oraz magazyn rekwizytów i kostiumów.

Jak co roku w godzinach 11.00-15.00 we foyer Sceny Kameralnej (sobota) i Dużej Sceny (niedziela) odbędzie się pokaz charakteryzacji teatralnej, a na Czarnej Sali nasi aktorzy przeczytają najmłodszym gościom bajki, wiersze i baśnie (niedziela). Małgorzata Brajner przeczyta DZIEŃ DOBRY ŚWINKO i CHŁOPCA PINGWINA, Grzegorz Gzyl przeczyta LISA WITALISA, Marta Jankowska i Piotr Jankowscy PRZYGODY FRANKLINA a Anna Kociarz NAJPIĘKNIEJSZE BAŚNIE O KSIĘŻNICZKACH i OPOWIEŚCI O ZWIERZĘTACH.

Pokaz charakteryzacji i uczestnictwo w czytaniu nie wymaga od widzów wcześniejszych zapisów. Jednocześnie informujemy, że nie ma już miejsc na zorganizowane zwiedzanie Sceny Kameralnej i Dużej Sceny.

Opublikowano: