Na aktorskie rzemiosło składa się wiele czynników – wyrażanie emocji, praca z ciałem, z głosem, ze scenicznym partnerem. Czasem potrzebna jest analiza i interpretacja tekstu, a czasem improwizacja. Młodzież w wieku 14+ zapraszamy na bezpłatne warsztaty z aktorkami i aktorem Teatru Wybrzeże. W trakcie tematycznych spotkań młodzi ludzie będą mogli spróbować swoich sił w różnych zadaniach aktorskich. Można wybrać się na wszystkie trzy warsztaty lub zapisać się na dowolnie wybrany. Zajęcia odbędą się na Scenie Kameralnej w Sopocie.
15 listopada, piątek godz. 16:30-20.30
Naturalność na scenie. Zajęcia z Marzeną Nieczuja Urbańską
Zapisy: https://forms.gle/wQe7fYrQMFbCpBVV8
W pracy aktora bardzo ważna jest autentyczność. Jak pozostać naturalnym będąc w roli? Jakich narzędzi potrzebuje aktor, by zachować swobodę ekspresji? Organiczność nie jedno ma imię, dlatego w trakcie warsztatu będziemy improwizować, pracować z głosem i ćwiczyć dykcję. Prosimy o założenie wygodnego ubrania na zajęcia.
16 listopada, sobota 11:00-15:00
Wokół jednej sceny, czyli o pracy z tekstem. Zajęcia z Justyną Bartoszewicz i Anną Kociarz
Zapisy: https://forms.gle/KnEsoxaFXv8Kevgw5
Praca z klasycznym dramatem nie musi oznaczać tragedii czy nudy! Wręcz przeciwnie – dowcipny tekst można dodatkowo doprawić jedną z najważniejszych przypraw scenicznych, czyli poczuciem humoru. Na warsztat weźmiemy fragment dramatu „Spór” Pierra de Marivaux, gdzie krótkie dialogi między młodymi bohaterami (w różnych damsko-męskich układach) staną się pretekstem do ciekawych ćwiczeń teatralnych. Dodatkową wartością jest możliwość spotkania się z dwiema aktorkami, które pokażą nam różne spojrzenia na ten sam tekst.
17 listopada, g. 12:00-16:00
Elementarne zadania aktorskie. Zajęcia z Piotrem Biedroniem
Zapisy: https://forms.gle/sxW7AuEmCFLsA4Av8
Zapraszamy na dynamiczne warsztaty inspirowane twórczością Bogusława Schaeffera. Odkryjemy, jak działać na scenie w sposób świadomy, a jednocześnie pełen wolności. Będziemy pracować z ciałem w zadaniach indywidualnych oraz z partnerem scenicznym. Uczestników czekają eksperymenty rozwijające kreatywność.
O PROWADZĄCYCH
Marzena Nieczuja Urbańska - aktorka, reżyserka, pedagog. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże , a także Animacji Społecznej oraz Edukacji Międzykulturowej i Regionalnej na Uniwersytecie Gdańskim. Aktorka Teatru Wybrzeże, która zagrała w nim ponad 74 role.
Marzena Nieczuja Urbańska jest laureatką nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w 2004 roku za recital pieśni Fado uznanym za muzyczne wydarzenie teatralne roku. W 2014 roku została laureatką konkursu Profesjonaliści Forbesa. Otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną i Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2015 roku. Otrzymała dwie zbiorowe nagrody aktorskie; w spektaklu „ Awantura w Chioggi „ na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu 2022 roku, a w 2024 roku za rolę w spektaklu „Piękna Zośka” w konkursie na Najlepsze Wystawienie Sztuki Współczesnej. Była szefową artystyczną legendarnego „Wybrzeżaka”. Założycielka Teatru Medium w Starogardzie Gdańskim. Współpracuje z wieloma edukacyjnymi i teatralnymi instytucjami m.in. z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Uniwersytetem Gdańskim. Odznaczona srebrnym medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis.
Justyna Bartoszewicz - absolwentka PWST w Krakowie, Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu. Debiutowała w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, współpracowała z Operą Wrocławską, Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Pieśni Kozła, Teatrem Troubleyn Jana Fabre’a, Teatrem Osterwy w Lublinie oraz Teatrem BoTo w Sopocie. Od 2007 roku jest w zespole Teatru Wybrzeże. Stypendystka Ministra Kultury (2004-2005). Laureatka Nagrody Specjalnej ZASP za różnorodne role w przedstawieniu “Decydujące Zwarcie czyli Próby” na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Gdańska za rolę w spektaklu “Kamień” (2010). Od 2015 roku prowadzi zajęcia aktorskie na wydziale WOFiKA na UG. Od wielu lat współpracuje również z Gdyńską Szkołą Filmową.
Anna Kociarz - absolwentka Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie, aktorka Teatru Wybrzeże od 1999 roku. Stworzyła kilkadziesiąt ról, za które otrzymała liczne nagrody, m. in. II nagrodę aktorską na 60. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (za „Śmierć komiwojażera” w reż. Radka Stępnia), Nagrodę im. Osieckiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (za recital „Kobieton”), wyróżnienie w 27. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (za „Intymne życie Jarosława” w reż. Kuby Kowalskiego), Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska. Anna Kociarz ma na swoim koncie także liczne role filmowe i teatralne. Wykłada w Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni.
Piotr Biedroń - absolwent krakowskiej szkoły teatralnej, w zespole Teatru Wybrzeże od 2011 roku. Za swoje role otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodę Teatralną Prezydenta Miasta Gdańska. Laureat nagród na najważniejszych teatralnych festiwalach: Nagroda im. Jana Świderskiego za rolę w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego na 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Nagroda aktorska na 64. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za role Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” oraz Konrada w „Wyzwoleniu, III Nagroda Aktorska za rolę Biffa w "Śmierci komiwojażera" w reż. Radka Stępnia na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Wykłada w Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni.
"Na zewnątrz spaleni, w środku wypaleni”. Jeśli nie zdążyliście wsiąść do naszego pociągu i wziąć udziału w czytaniu performatywnym "Posłuchaj w ogrodzie", teraz macie szansę go posłuchać do 31 grudnia.
Drogie i Drodzy, na Święta Bożego Narodzenia życzymy Wam dobrostanu, cokolwiek on dla Was oznacza. Życzymy Wam, żebyście w pędzącym świecie potrafili się zatrzymać. W zalewie informacji znaleźli tylko te, które Was karmią...
Zazieleniamy Teatr Wybrzeże. Z tej okazji zorganizowaliśmy nietypowe spotkanie dla pracowniczek i pracowników Teatru, podczas którego wymienialiśmy się roślinami.