Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Dzisiaj o godzinie 19:00 na Dużej Scenie zaprezentujemy spektakl MARY PAGE MARLOWE.
Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.
Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z koordynatorem projektu pod numerem telefonu 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA
Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu realizujemy projekt SMAKI TEATRU - cykl pokazów 5 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Prezentacjom spektakli towarzyszą warsztaty. Projekt będzie realizowany do grudnia 2017 roku.
Celem programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in: dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które m.in. z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
O AUDIODESKRYPCJI
Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie.
O SPEKTAKLU
MARY PAGE MARLOWE to fascynujący w swojej zagadkowości portret kobiety, a równocześnie współczesny moralitet, którego karty rozrzucone są na przestrzeni blisko siedemdziesięciu lat. Autor odsłania je w sposób niechronologiczny, odnosząc się do różnych okresów życia tytułowej bohaterki, przez co sztuka działa jak mechanizm pamięci. Stopniowo przywoływane, pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia, z czasem układają się jednak w znaczącą całość. Patrzymy na nie podobnie jak Mary Page, która przypominając je sobie, usiłuje zrozumieć sens własnego życia.
„Spektakl Adama Orzechowskiego bywa zabawny, wzruszający, a przede wszystkim jest atrakcyjny jako opowieść. Jednocześnie to teatr psychologiczny; oglądając MARY PAGE MARLOWE, nietrudno znaleźć odniesienia do sytuacji, jakich sami doświadczamy.”
Jacek Wakar, magazyn Uroda Życia
Tracy Letts
MARY PAGE MARLOWE
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Dramaturgia: Radosław Paczocha
Wideo: Marek Zygmunt
Układ tańca: Wioleta Fiuk
Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak
W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk - Mary Page Marlowe, 19 lat, Wendy Gilbert, Dorota Androsz - Mary Page Marlowe, 27 lat, Roberta Marlowe, 19 lat, Katarzyna Kaźmierczak - Mary Page Marlowe, 36 lat, Roberta Marlowe, 32 lata, Monika Chomicka-Szymaniak - Mary Page Marlowe, 40 lat, Pielęgniarka, Sylwia Góra-Weber - Mary Page Marlowe, 44 lata, Lorna, Ewa Jendrzejewska - Mary Page Marlowe, 50 lat, Psychoterapeutka, Maria Mielnikow-Krawczyk - Mary Page Marlowe, 63 lata, Marzena Nieczuja Urbańska - Mary Page Marlowe, 69 lat, Mirosław Krawczyk - Andy, Grzegorz Otrębski - Ed Marlowe, Krzysztof Matuszewski - Ray, Marek Tynda - Dan, Zuzanna Tynda - Mary Page Marlowe, 12 lat, Bartosz Dwojakowski - Louis Gilbert.
Prapremiera: 14 lipca 2017 na Dużej Scenie
Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)
Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.