Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


ORGANIZATORZY
Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
MECENAS TEATRU
Logo - Ziaja
PATRONAT MEDIALNY
Logo - RMF CLASSIC
Logo - trojmiasto.pl
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontaktO teatrze
Polityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWydarzenia archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

MARIAN KOŁODZIEJ. TEATR ŻYCIA

MARIAN KOŁODZIEJ. TEATR ŻYCIA

Zapraszamy Państwa na projekt wystawienniczy Muzeum Narodowego MARIAN KOŁODZIEJ. TEATR ŻYCIA, który składać się będzie z wystawy (4 grudnia, Centrum Św. Jana w Gdańsku), konferencji popularno-naukowej (5, 6 grudnia, Ratusz Staromiejski w Gdańsku) oraz wydawnictwa (2012 rok).

Realizatorom projektu zależy na nowym spojrzeniu na twórczość wybitnego scenografa i znakomitego rysownika, artysty o niezwykłej charyzmie. Twórczość Mariana Kołodzieja wymaga ponownego przeanalizowania przez pryzmat ostatnich lat jego twórczości, gdy pełnym głosem opowiedział swoją dramatyczną historię. Ważne jest także, by zwrócić na nią uwagę młodych ludzi, dlatego twórcy projektu zdecydowali, by w konferencji udział wzięli studenci. Na wystawę i na konferencję zaproszeni zostali także goście z zagranicy - z Włoch, z miast Bolzano i Nova Milanese, gdzie w 2005 roku prezentowane były reprodukcje rysunków Mariana Kołodzieja z Centrum św. Maksymiliana, a także ze Stanów Zjednoczonych - twórcy filmu o Marianie Kołodzieju pt. LABIRYNT, amerykański jezuita, o. Ron Schmidt i jego syn Jason.

Marian Kołodziej, urodzony w Raszkowie 6 XII 1921, więzień obozu Auschwitz od 14 VI 1940 (nr obozowy 432), był znakomitym scenografem teatralnym (ponad 200 realizacji) i filmowym (projektował kostiumy do 30 filmów), twórcą ołtarzy papieskich w Gdańsku (1987) i Sopocie (1999), autorem wielu świetnych wystaw (kilkanaście indywidualnych i wiele zbiorowych). W 1950 rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże, zadebiutował sztuką KORZENIE SIĘGAJĄ GŁĘBOKO, A. d'Usseau (reż. W. Biegański, prem. 12 II 1951). Na deskach naszego teatru zrealizował ponad 100 spektakli, miedzy innymi TRAGEDIĘ O BOGACZU I ŁAZARZU Anonima Gdańskiego (reż. T. Minc, 1968), BEZIMIENNE DZIEŁO St. I. Witkacego (reż. Z. Bogdański, 1968, spektakl zdjęty przez cenzurę), TERMOPILE POLSKIE, T. Micińskiego (reż. M. Okopiński, 1970), MALEŃKĄ ALICJĘ E. Albeego (reż. St. Hebanowski, 1971), SEN F. Kruszewskiej (reż. St. Hebanowski, 1974), WESELE St. Wyspiańskiego (reż. St. Hebanowski, 1976), PRZEDSTAWIENIE „HAMLETA" WE WSI GŁUCHA DOLNA I. Brešana (reż. K. Kutz, 1977). Ostatnią realizacją Mariana Kołodzieja w Teatrze Wybrzeże była TRAGEDIĘ O BOGACZU I ŁAZARZU Anonima Gdańskiego w reż. K. Babickiego w 2001, grana w kościele św. Jana w Gdańsku. W 1995 zaprezentował w Gdańsku KLISZE PAMIĘCI. LABIRYNTY MARIANA KOŁODZIEJA, wstrząsającą instalację poświęconą osobistym przeżyciom z okresu II Wojny Światowej (dziś w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia). Zmarł w Gdańsku 13 X 2009, Jego prochy są rozsypane w Auschwitz.

Opublikowano: 2.12.2011

Zobacz więcej

GROW WITH THE FLOW - coffee rave na dachu2.07.2025

GROW WITH THE FLOW - coffee rave na dachu

Poranek z muzyką, kawą i widokiem na miasto? Tak!

Deszcz nagród dla „Pięknej Zośki” na festiwalu DWA TEATRY30.06.2025

Deszcz nagród dla „Pięknej Zośki” na festiwalu DWA TEATRY

Spektakl Piękna Zośka w reżyserii Marcina Wierzchowskiego został uhonorowany Grand Prix na Festiwalu DWA TEATRY – ex aequo ze spektaklem Wiara nadzieja miłość. To nie jedyne wyróżnienie, jakie jury przyznało naszej produkcji.

fot. Dawid Stube29.06.2025

Grand Prix dla CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ !!!

Spektakl CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ w reżyserii Tomasza Fryzła zdobył Grand Prix 49. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”!