Majówka w Teatrze Wybrzeże

Majówka w Teatrze Wybrzeże

Serdecznie zapraszamy na majówkę w Teatrze Wybrzeże, która potrwa od piątku, 28 kwietnia do niedzieli, 7 maja. W jej ramach zaprezentujemy Państwu 6 znakomitych tytułów – SEANS, PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, MAPĘ I TERYTORIUM, BABĘ CHANEL, spektakl FAHRENHEIT 451, INTYMNE LĘKI oraz 31. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI. 

28, 29 kwietnia, godzina 19.00, Scena Kameralna
Noel Coward
SEANS
Reżyseria: Adam Orzechowski

Zapraszamy Państwa na wieczór z duchami. Nie, nie będziemy straszyć. Ta komedia arcymistrza gatunku Noela Cowarda to pretekst do wybornej zabawy odwiecznymi damsko-męskimi konfliktami, z niegłupim jednak podtekstem. Karol, popularny pisarz i nieuznający granic artysta, dla poszerzenia spektrum swoich doświadczeń, organizuje wraz ze swą żoną seans spirytystyczny. Wieczór zapowiada się rozkosznie, jednak wkraczanie na niebezpieczne terytoria nie zawsze uchodzi bezkarnie. Madame Arcati, ekscentryczne medium sprowadza do przytulnego domku nową-starą lokatorkę. A potem napięcie rośnie...

„Tutaj należą się reżyserowi duże brawa, postawił on bowiem w swoim spektaklu na ten rodzaj dowcipu, który (niestety) przeminął już chyba z wiatrem popkultury.”

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

W spektaklu występują: Agata Bykowska (Madame Arcati), Katarzyn Z. Michalska (Edyta, pokojówka), Katarzyna Kaźmierczak (Elwira, jego poprzednia żona), Joanna Kreft-Baka (Ruth, jego żona), Maria Mielnikow-Krawczyk/Jerzy Gorzko (Pat Bradman), Marzena Nieczuja-Urbańska/Mirosław Krawczyk (doktor Joe Bradman) i Grzegorz Gzyl (Karol Condomine).

Premiera: 4 października 2013 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 2 godziny (jedna przerwa)

29 kwietnia, godzina 15.00, 30 kwietnia, godzina 13.00, Scena Malarnia
Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
Reżyseria: Michał Derlatka

Po ciepłym przyjęciu przez trójmiejską publiczność trzech opowiastek o Koziołku Matołku zrealizowanych w ramach LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI postanowiliśmy tchnąć w KOZIOŁKI nowe życie sceniczne i rozwinąć udramatyzowane czytanie do formy przedstawienia. Szalonego przedstawienia akcji, w którym tytułowy bohater przemierzy cały świat w poszukiwaniu Pacanowa. Bez względu na to, czy dotrze on do celu swej wędrówki czy też nie - to po drodze będzie się działo, oj będzie się działo... Zapraszamy na skondensowaną dawkę PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA w powstającej na żywo, graficznej dekoracji i na wspólną, żywiołową przygodę dla małych i nieco starszych.

„PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA Teatru Wybrzeże dają wiele frajdy widzom w każdym wieku. […] Prostota przekazu i jego bogata warstwa plastyczna, pomimo bardzo skromnych środków, to jeden z kluczy do sukcesu gdańskiego przedstawienia.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

W spektaklu występują: Piotr Chys (Koziołek Matołek), Małgorzata Oracz (Koza1 , Sędzia, Spadająca Gwiazda, Adam Małysz, Wyłupiaste Oko, Królik Tłusty, Baba W Niebieskiej Spódnicy, Pułkownik, Łabędź 1, Strażak, Człek Uczony, Lekarz, Ogrodnik, Wojciech K.), Anna Kociarz (Koza 2, Funkcjonariusz 1, Blondyna, Gwiazda, Piotr Żyła, Babcia Fik-Fikalska, Srebrna Strzała, Baba W Zielonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 2, Kominiarz, Przed Użyciem Zapoznaj Się Z Ulotką Dołączoną Do Opakowania Bądź Skontaktuj Się Z Lekarzem Lub Farmaceutą, Gdyż Każdy Lek Niewłaściwie Stosowany Zagraża Twojemu Życiu Lub Zdrowiu, Kupiec, Lis, Maciej K.), Piotr Witkowski / Marcin Miodek (Kozioł, Funkcjonariusz 2, Szewc, Johnny, Wader, Telemarek, Czerwona Plandeka, Chłop W Czerwonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 3, Rzeźnik, Farmaceuta, Fryzjer) oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko (Rak).

Premiera: 12 czerwca 2016 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 40 minut (jedna przerwa)
Spektakl zalecany dla widzów od piątego roku życia.

30 kwietnia, godzina 17.00, 2 maja, godzina 19.00, 3 maja, godzina 18.00, Duża Scena
na podstawie powieści Michela Houellebecqa
MAPA I TERYTORIUM
Reżyseria: Ewelina Marciniak

Najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza, laureata nagrody Goncourtów, to melancholijna, choć zarazem niepozbawiona ironii opowieść o współczesnej sztuce. Namysł nad kondycją współczesnego świata Houellebecq prowadzi tym razem nie z perspektywy burdelu z Tajlandii, a galerii sztuki w Paryżu. Ale logika tej zmiany nie jest chyba przypadkowa… Główny bohater, Jed Martin nie radzi sobie w życiu zbyt dobrze - nie potrafi nawiązywać relacji z ludźmi, z trudem podtrzymuje więzi rodzinne. Jako artysta, odnosi jednak spektakularny sukces robiąc zdjęcia map Michelin. W przygotowaniu następnej wystawy pomaga mu sam Michel Houellebecq - pisze tekst do katalogu. Wkrótce potem Houellebecq zostaje bestialsko zamordowany. Melancholijny dramat o artyście w czasach późnego kapitalizmu przeradza się w rasowy kryminał. Kto zabił? Dlaczego? I co z tym wszystkim ma wspólnego sztuka współczesna?

„Jak przenieść na scenę pełną smutku i rozczarowania powieść o samotności i nudzie, by tej nudy uniknąć? Jak ożywić na scenie bohaterów nieustannie przywdziewających maski, nie popadając w kabotynizm? Ewelinie Marciniak, z najważniejszą powieścią Michela Houellebecqa, ta sztuka się udaje.”

Michał Centkowski, Newsweek

W spektaklu występują: Jed Martin - Piotr Biedroń / Marek Tynda, Olga Szeremojowa - Katarzyna Dałek, Jean-Pierre Martin - Krzysztof Matuszewski, Michel Houellebecq - Michał Jaros, Franz Teller - Jacek Labijak, Marylin - Magdalena Boć, Jeff Koons - Mateusz Radoch, Damien Hirst - Piotr Zamudio-Zeidler, Alter ego Jeda - Piotr Burdzel, Alter ego Ojca - Patryk Makowski, Alter ego Olgi - Victoria Makowska, Przedmiot - Magdalena Boć, Jasselin - Marek Tynda, Helene - Justyna Święs

Premiera: 14 października na Dużej Scenie
Czas: 3 godziny 10 minut (dwie przerwy)
Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

4 maja, godzina 19.00, 6 maja, godzina 16.00, Scena Kameralna
Nikołaj Kolada
BABA CHANEL
Reżyseria: Adam Orzechowski

Przed chwilą w Domu Kultury Stowarzyszenia Głuchoniemych triumfalnie zakończył się jubileuszowy koncert zespołu pieśni Olśnienie. Teraz, na zapleczu, przy stole zastawionym buraczkami w sosie winegret, marynowanymi ale niekoniecznie jadalnymi grzybkami, nieznanego pochodzenia alkoholem pięć solistek przystępuje do fetowania i wspominania dziesięcioletniego, jak sądzą, pasma sukcesów. I snucia planów na kolejne dekady. Nic to, że dawno już przekroczyły wiek emerytalny. Radosny nastrój mąci uwielbiany dotąd szef zespołu i akompaniator. Pragnie wprowadzić do Olśnienia, w główne światła tytułową Babę Chanel, świeżo upieczoną emerytkę, dotychczasowe solistki przesuwając pod horyzont, „daleko, kędy koczują mgły". One jednak nie zamierzają się poddać bez walki!

„BABA CHANEL to przedstawienie komiczne, ale też wzruszające i prawdziwie mądre. Nieczęsto udaje się w teatrze połączyć te trzy rzeczy w jednym spektaklu.”

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

W roli Baby Chanel występuje Ewa Jendrzejewska, w roli menadżera Maciej Konopiński a w wiekowe chórzystki wcielają się: Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Zbigniew Olszewski oraz Cezary Rybiński.

Prapremiera: 10 sierpnia 2012 roku na Dużej Scenie
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

5, 6 maja godzina 19.00, 7 maja, godzina 16.00, Duża Scena
Tekst (inspirowany powieścią Raya Bradbury'ego) Marcin Cecko
FAHRENHEIT 451
Reżyseria: Marcin Liber

Antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach. Adaptacja najsłynniejszej powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców fantastyki u nas w inscenizacji jednego z najgłośniejszych twórców współczesnego teatru Marcina Libera, laureata Lauru Konrada i szeregu innych nagród i wyróżnień.

„O tym sukcesie przeważył w dużej mierze doskonały zespół Teatru Wybrzeże, który bezbłędnie wessał publiczność w świat tylko z pozoru utopijny. Największą wartością tego spektaklu jest cel, by poprowadzić dialog z widzem. Dać ostry komunikat."

Jacek Górecki, magazyn LAVIE

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Linda-Mildred), Katarzyna Figura (Kobieta / Gwiazda), Katarzyna Z. Michalska (Klarysa), Piotr Biedroń (Montag), Michał Jaros (Montag), Maciej Konopiński (Montag), Michał Kowalski (Kapitan), Jakub Mróz (Kaj), Cezary Rybiński (Profesor Faber) oraz Filip Kaniecki alias MNSL (muzyka na żywo).
Prapremiera: 6 lutego 2016 roku na Dużej Scenie

Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

6, 7 maja, godzina 18.00, Scena Malarnia
Alan Ayckbourn
INTYMNE LĘKI
Reżyseria: Adam Orzechowski

Błyskotliwe dialogi, subtelny humor, wyraziste postacie - wszystko to jest niewątpliwym atutem INTYMNYCH LĘKÓW, sztuki Alana Ayckbourna, jednego z najbardziej cenionych na świecie angielskich dramatopisarzy. Autor ponad 90 sztuk tym razem zabierze nas do współczesnego Londynu, gdzie poznamy intrygujące historie kilku poszukujących miłości bohaterów.

„Gdańskie INTYMNE LĘKI są nie tylko wirtuozerskim popisem sprawności wykonawczej. W tej niby-komedii zawarty jest prawdziwy ludzki dramat."

Tomasz Mościcki, Dziennik

W spektaklu występują: Magdalena Boć (Charlotte), Grzegorz Gzyl (Dan), Sylwia Góra-Weber (Nicola), Joanna Kreft-Baka (Imogen), Piotr Łukawski (Ambrose), Adam Kazimierz-Trela (Arthur), Jarosław Tyrański (Stewart).

Prapremiera: 15 grudnia 2006 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

7 maja, godzina 12.00, Duża Scena
31. LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI
Janusz Korczak
KAJTUŚ CZARODZIEJ (CZ. 3)
Reżyseria: Maciej Konopiński

Tym razem Kajtuś wyruszy w świat. Podróżowanie oznacza dla każdego z nas nowe znajomości, nowe wrażenia, nowe doświadczenia, nowe doznania. Każdy dzień życia przynosi nam coś nowego, nowe radości i nowe tragedie. Na tym właśnie polega życie-podróżowanie. Podczas 31 LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI nasz czarodziej będzie dojrzewał i kształtował swoją osobowość. Kogo spotka i czego nauczy się w Paryżu? Co stanie się na arenie w cyrku? Jak przywita go Hollywood? Przekonajcie się sami. Poznajcie gwiazdę – Superstar Kajtusia Czarodzieja!!!

Występują: Sylwia Góra-Weber, Anna Kociarz, Jacek Labijak, Jakub Nosiadek, Maciej Szemiel

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia.

Opublikowano: