LITTLE PONY w programie KULTURA DOSTĘPNA

LITTLE PONY w programie KULTURA DOSTĘPNA

Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą niedzielę, 7 lipca o godzinie 18:00 w Starej Aptece zaprezentujemy spektakl LITTLE PONY Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły. Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, na którym uczestnicy zgłębią tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Zajęcia odbędą się dzisiaj o godzinie 19:00 w Czarnej Sali. 

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z koordynatorem projektu pod numerem telefonu 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

O WARSZTACIE DO SPEKTAKLU LITTLE PONY

Przemoc jest jak wirus - niepostrzeżenie przenosi się z jednej osoby na kolejną zataczając coraz szersze kręgi. W trakcie zajęć skupimy się wątku prześladowań w szkole. W ramach improwizacji i scen dramowych zbadamy relacje między poszczególnymi osobami zaangażowanymi w konflikt i podejmiemy próbę jego rozwiązania.

Warsztat dostępny także dla osób niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących.

Warsztat poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas trwania wynosi około dwóch godzin. Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Zajęcia realizowane w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2019 dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA

Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu realizujemy projekt RAZEM W TEATRZE - cykl pokazów 5 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Prezentacjom spektakli towarzyszą warsztaty. Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 roku. Celem programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in: dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które m.in. z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

O AUDIODESKRYPCJI

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie.

O SPEKTAKLU

Tomek pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki My Little Pony. Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej. Sztuka Paco Bezerry, uznana za najlepszy iberoamerykański tekst dramatyczny roku 2017, stawia szereg trudnych pytań i prowokuje do refleksji nad ważnymi kwestiami dotyczącymi norm społecznych oraz konsekwencjami szkolnej przemocy.

„Miłośnicy teatru już teraz powinni wpisać do kalendarzy nowy, wart obejrzenia spektakl na deskach Teatru Wybrzeże i z wyprzedzeniem nabyć bilety. [...] Główną siłą spektaklu wystawianego w Wybrzeżu są jednak aktorzy. Zarówno Katarzyna Kaźmierczak w roli Agaty, jak i Grzegorz Gzyl w roli Daniela są konsekwentni i przekonujący.”

Marek Nowak, Informator Pomorza

Paco Bezerra
LITTLE PONY
Przekład: Maciej Krysz, Michał Kurkowski
Reżyseria: Rudolf Zioło
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Marcin Nenko
Video: Adrian Krawczyk
Asystent reżysera: Katarzyna Kaźmierczak
Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski, Weronika Mathes

W spektaklu występują: Katarzyna Kaźmierczak – Agata oraz Grzegorz Gzyl – Daniel.

Prapremiera: 20 grudnia 2018 roku na scenie Stara Apteka

Czas: 1 godzina 15 minut (bez przerw)

kd

mkidn