LE SACRE na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych

LE SACRE na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych

Spektakl LE SACRE Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w 36. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą niedzielę o godzinie 21.00 w Studio Telewizyjnym S-3 w Krakowie.

O FESTIWALU

Krakowskie Reminiscencje Teatralne to jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych. Przez wiele lat funkcjonował jako festiwal teatrów alternatywnych. Począwszy od 2003 roku poszerzono jego formułę, rezygnując z przymiotnika "alternatywny" w nazwie. W tym roku, po raz pierwszy w historii, część festiwalu poświęcona zostanie tańcowi współczesnemu. Widzowie zobaczą pięć wybranych spektakli, zarówno tych uhonorowanych już licznymi nagrodami, jak i jeszcze nie tak znanych, choć nie mniej interesujących. Choć zdarza się, że artyści czerpią inspirację z klasycznego baletu, to jednak odrzucają jego sztywne ograniczenia. Dzięki całkowitej dowolności w kreowaniu ruchu, prowadzą emocjonalną lub konceptualną grę z publicznością, sięgają po improwizację, korzystają też ze słowa czy obrazu wideo.

O SPEKTAKLU

Jeff Perec, słynny badacz i profesor na Bard Collage w Massachusett odnalazł fragmenty pierwotnej, nigdy nie wystawionej wersji baletu ŚWIĘTO WIOSNY (Strawiński/Roerich). Swoje znalezisko udostępnił Teatrowi Dada, który wspólnie z Mikołajem Trzaską, dokonał twórczej interpretacji dzieła.

„LE SACRE jest zdecydowanie najwybitniejszą produkcją Dady. Przedstawienie to w moim prywatnym rankingu wyprzedziło dotychczasowego faworyta, czyli niespieszny, medytacyjny EDEN. LE SACRE to starannie przygotowana i przemyślana struktura, wypełniona wyśmienitymi etiudami choreograficznymi, intrygującym tekstem, błyskotliwymi rozwiązaniami scenicznymi i świetną muzyką. To teatr niezwykle efektowny, ale nie efekciarski: gęsty intelektualnie, wymagający niezwykłego skupienia, traktujący widza w stu procentach poważnie."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Teatr Dada von Bzdülöw
LE SACRE
Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska
Muzyka: Mikołaj Trzaska (Igor Strawiński)
Libretto: Leszek Bzdyl (Mikołaj Roerich)
Kostiumy: Sławek Blaszewski
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Choreografia i wykonanie: Izabela Chlewińska, Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Dominika Knapik, Anna Steller, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt, Dawid Lorenc

Premiera gdańska: 17 grudnia 2010
Czas: 1 godzina 15 minut (bez przerw)

Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Fundacja Nuova (Festiwal Wiosny)/Poznań
Koprodukcja: Art Stations Fundation/Poznań, Dom Pracy Twórczej w Burdągu
Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska