CZERWONA TRAWA na Festiwalu Teatrów Tańca

CZERWONA TRAWA na Festiwalu Teatrów Tańca

Miło nam poinformować, że spektakl CZERWONA TRAWA Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w 1. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy wtorek, 11 października o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Mościckiego Centrum Kultury w Tarnowie.

O FESTIWALU

Festiwal prezentuje i promuje aktualne trendy w sztuce współczesnej sceny baletowej i tańca współczesnego na polu międzynarodowym. W ramach Festiwalu zaprezentowanych zostanie 12 spektakli zawodowych teatrów tańca z Polski i Europy.

O SPEKTAKLU

CZERWONA TRAWA to kolejne spotkania Teatru Dada z Borisem Vianem. Wielowymiarowy język teatru tańca stanowi świetny punkt wyjścia do twórczej próby interpretacji pisarstwa artysty, który w tak niezwykły i niebanalny sposób mierzy się z życiem, młodością, starością, miłością i śmiercią.

Katarzyna Chmielewska o spektaklu: „Po przeczytaniu jakiejkolwiek książki Borisa Viana rzeczywistość nie jest już taka sama. Jego surrealistyczna wizja jest tak pociągająca i otwierająca, że chciałoby się w niej przebywać i trwać, pomimo goryczy i bliżej nieokreślonego smutku. Być jak pies Senator, któremu do pełni szczęścia brakuje tylko Łapiti, albo jak Lil która posiada dwa specjalnie tresowane chrabąszcze do robienia manicure, albo tańczyć hit Diuka Ellingtona pt. PRZELEĆ MNIE."

Leszek Bzdyl o spektaklu: „1 - to książka mojego życia (przeczytałem ją po raz pierwszy mając 22 lata i jakoś utożsamiłem się z Wolfem, co wpłynęło zapewne na mój stosunek do świata przez kolejne 22 lata) 2 - jak się coś zbyt mocno kocha, to się ślepnie i traci dystans 3 - my tańczymy a nie mówimy, a przecież cały urok Viana w języku, więc musimy znaleźć podobny urok w ruchu 4 - z tego co powyżej musimy zacząć z Vianem, a potem przed nim czmychnąć, by zrobić autonomiczne, spełniające się samo w sobie przedstawienie."

„Jest to spektakl - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - bezpretensjonalny, z nieśpiesznie następującymi po sobie wydarzeniami, przepełniony radosną erotyką."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Boris Vian
CZERWONA TRAWA
Reżyseria: Katarzyna Chmielewska, Leszek Bzdyl
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Scenografia: Maciej Chojnacki
Wideo: Kamila Chomicz
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Ula Zerek, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt, Cezary Rybiński (w sekwencji wideo).

Premiera: 11 lipca 2009 roku
Czas: 1 godzina 10 minut (bez przerw)

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże
Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska